Obrák vo Val d'Isere sa odel do domácich farieb: Žampa po zranení výrazne zaostal

Alexis PinturaultAlexis Pinturault Zdroj: SITA

VAL D´ISERE - Domáci Alexis Pinturault sa stal víťazom sobotňajšieho obrovského slalomu v rámci Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach vo francúzskom Val d´Isere. Dvadsaťšesťročný pretekár bol v súčte oboch kôl o 26 stotín sekundy lepší ako druhý Nemec Stefan Luitz.

Rakúsky favorit Marcel Hirscher nenadviazal na minulotýždňový triumf v americkom Beaver Creeku. Po 1. kole síce viedol, no v druhej jazde sa dopustil viacerých zaváhaní a obsadil 3. pozíciu s mankom 0,54 s za Pinturaultom. Francúz pri svojom 180. štarte vo SP dosiahol jubilejný 20. triumf.

Adam Žampa Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA

Z bratov Žampovcov si lepšie počínal skúsenejší Adam. Po solídnom 19. mieste v prvej jazde však pokazil druhé kolo, nabral veľké manko 9,92 s a skončil až tridsiaty. Pre 27-ročného Tatranca boli preteky vo Val d´Isere vstupom do tejto sezóny SP, úvodný mesiac zmeškal pre operáciu menisku a následnú rehabilitáciu. Mladší zo Žampovcov Andreas sa v 1. kole zaradil na nepostupovú 40. priečku s odstupom 3,27 s na spomenutého priebežného lídra z Rakúska Hirschera.

"Boli to moje prvé preteky po dlhom čase a po zranení. Som neskutočne rád, že sa mi podarilo dostať do druhého kola. V prvom kole som predviedol skvelú jazdu, taktiež aj tá druhá bola perfektná. Škoda, že v nej prišla jedna chyba, ale som tam, medzi najlepšími pretekármi sveta, a to ma neskutočne motivuje dopredu. Ukázal som, že na to mám a idem ďalej. Je to pre mňa veľká motivácia. V nedeľu máme slalom. Ďakujem všetkým za podporu. Je to naozaj neskutočný pocit, keďže pred ôsmimi týždňami som ešte ležal na pooperačnej izbe a dnes som bol medzi najlepšími lyžiarmi sveta," uviedol po pretekoch Adam Žampa.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Val d´Isere (Fr.) - sobota - konečné výsledky:

1. Alexis Pinturault (Fr.) 1:51,18 min, 2. Stefan Luitz (Nem.) +0,28 s, 3. Marcel Hirscher (Rak.) +0,54, 4. Mathieu Faivre (Fr.) +0,78, 5. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,90, 6. Alexander Schmid (Nem.) +1,01, 7. Žan Kranjec (Slovin.) +1,10, 8. Manuel Feller (Rak.) +1,66, ... 30. Adam Žampa +9,92, ... 40. Andreas Žampa (obaja SR) +3,27 - v 1. kole, nepostúpil do 2. kola.

Viac o téme: Alexis Pinturault Adam Žampa Obrovský slalom