Riapoš zostáva pri kormidle paralympijského výboru: Je to veľká výzva

Ján Riapoš
Ján Riapoš

BRATISLAVA - Predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš zotrvá vo funkcii i ďalšie štyri roky. V nedeľňajšom hlasovaní v Bratislave o tom rozhodlo volebné valné zhromaždenie SPV. Štyridsaťdeväťročný funkcionár aj úspešný a stále aktívny športovec je predsedom SPV od roku 2003.

"Je to pre mňa obrovská výzva. Už od roku 1993 pracujem pre slovenské paralympijské hnutie. Najprv som bol funkcionár slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov a môj mandát pokračuje až do dnešných dní. Som rád, že môžeme bilancovať úspešné štvorročné obdobie z pohľadu reprezentácie a výsledkov na ostatných dvoch paralympijských hrách aj na majstrovstvách sveta či Európy, svetových aj kontinentálnych pohároch," povedal Riapoš.

VV SPV zvolil ďalších 15 osôb do funkcii na obdobie rokov 2017-2021. Vo výkonnom výbore boli potvrdení Martin Gabko, Juraj Medera, Pavel Bílik, František Pisarčík, Veronika Vadovičová, Branislav Režňák, Pavol Valent a Róbert Luby. Na čele kontrolnej komisie bude opäť Ján Bezecný a šéfkou disciplinárneho orgánu Alena Kánová.

Ďalším bodom zasadnutia bolo prijatie Slovenskej asociácie taekwonda, ktorá sa stala riadnym členom SPV.

Ešte v sobotu VV SPV schválil nominačnú listinu na zimné paralympijské hry v Pjongčangu 2018. Slovensko bude reprezentovať trinásť športovcov - 8 alpských lyžiarov a 5 hráčov v curlingu na vozíku. V hre je aj možnosť bipartitnej miestenky pre nevidiaceho lyžiara Mareka Kubačku. Jeho žiadosť však musia schváliť organizátori podujatia. Vedúcim výpravy bude Maroš Čambal. Slovenská paralympíjská reprezentácia 30. januára zloží sľuby spoločne s olympionikmi a 2. marca odletí do dejiska podujatia.

Slovenský paralympijský výbor počas víkendu odovzdal vyznamenania Slovenský Agitos. In memoriam zlatým Agitosom ocenili zrakovo znevýhodneného paracyklistu Vladislava Janovjaka a okrem neho aj spoluzakladateľku SPV Danicu Studenú a tiež niekdajšieho reprezentanta v stolnom tenise Ladislava Gáspára.

Bronzový agitos získali dlhoročný reprezentačný tréner v tlaku na lavičke Michal Čapla, niekdajší reprezentant v atletike Štefan Bogdan a funkcionár športu zdravotne znevýhodnených Alojz Čiernik. "SPV odovzdáva maximálne sedem agitosov ročne. Teraz me ich udelili šesť, pretože jedného sme určili v lete," uviedol Ján Riapoš.

SPV taktiež oznámil nominácie v anketách Paralympionik roka 2017 a Paralympijský tím roka 2017. V kategórii jednotlivcov sú nominovaní Henrieta Farkašová (zjazdové lyžovanie, zrakovno znevýhodnená), Veronika Vadovičková (športová streľba, telesne znevýhodnená) a Jozef Metelka (paracyklista, telesne znevýhodnený). V kategórii kolektívov vzíde víťaz z trojice: družstvo TT2 v stolnom tenise (Ján Riapoš a Martin Ludrovský), tím BC1/2 (Robert Mezík, Jakub Nagy, Tomáš Král, Peter Minarech a Martin Opát) a reprezentácia SR v curlingu na vozíku (Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa a Peter Zaťko).


Tagy: Ján Riapoš Slovenský paralympijsky výbor

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA