VIDEO Slovenský olympijský výbor oslavuje štvrťstoročnicu: Sagana nám závidí celý svet!

Anton Siekel
Anton Siekel

BRATISLAVA - Na deň presne po štvrťstoročí sa v utorok uskutočnilo slávnostné zhromaždenie pri príležitosti osláv jubilejného výročia od založenia Slovenského olympijského výboru (SOV). Na oslavách sa v početnom zastúpení zúčastnili aj najväčšie osobnosti slovenskej olympijskej histórie.

Prezident SOV Anton Siekel cíti veľkú zodpovednosť voči celému olympijskému hnutiu: "Stáť na čele SOV je veľký záväzok. Počas ročného pôsobenia v organizácii som sa veľa naučil, získavam priateľov. Skutočne si ich vážim, pomáhajú mi a spolu robíme to, čo nás napĺňa. Každý z nás je súčiastka jedného veľkého stroja, musíme pracovať maximálne zodpovedne, aby sme ďalej nadväzovali na tradíciu SOV. Je pred nami veľa výziev a musíme robiť všetko pre to, aby bol SOV rešpektovanou inštitúciou. Všetci sme súčasťou veľkej športovej rodiny, rešpektujme sa a pomáhajme si navzájom."


Bývalý čelný predstaviteľ SOV František Chmelár, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu 17 rokov, pripomenul náročné začiatky SOV. "Je pekné pripomínať si výročie, no nie vštko bolo jednoduché. Dôležitý bol november 1989, vďaka tomu môžme dnes oslavovať. Prvé slovenské olympijské hry v Lillehammeri 1994 boli emocionálny výbuch, prvé vystúpenie SR na olympiáde bolo úžasné. Dúfali sme vo veľké výsledky a v Atlante to prišlo. Prví medailisti ukázali, že je možné byť úspešný aj na Slovensku. Nagano nevyšlo podľa predstáv, domov sme sa vracali takmer po kanáloch, ale všetko zlé je aj na niečo dobré. Začali sme ešte tvrdšie pracovať a objavili sa ďalší skvelí športovci. Prispeli k rozvoju nielen športu, ale aj celej spoločnosti. Momentálne máme Sagana, ktorého nám závidí celý svet a Vlhovú nám po ZOH budú závidieť aj Rakúšania. Musíme iniciovať deti, rodičov, učiteľov, aby sa venovali športu a celkový život bude kvalitnejší."

Chmelár nezabudol poďakovať ani svojim dlhoročným spolupracovníkom vo vedení SOV. Prvému prezidentovi v histórii SOV Vladimírovi Černušákovi za to, že položil základ olympizmu, a jeho pokračovateľke Márii Mračnovej, ktorá na neho nadviazala. 

Prostredníctvom videa sa slávnostnému zhromaždeniu prihovoril aj prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, ktorý zagratuloval SOV k výročiu a označil ho za veľmi dôležitého člena MOV. Vyzdvihol, že na Slovensku, v malej krajine, sa podarilo vychovať toľko špičkových športovcov.


Tagy: SOV Slovenský olympijský výbor Anton Siekel

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR; Video: TASR

DISKUSIA