VIDEO Moravcová prehovorila o úspechoch: Je to zadosťučinenie, že som niečo vybudovala

Martina Moravcová
Martina Moravcová

BRATISLAVA - Slovenský olympijský výbor (SOV) v utorok oslavuje 25. výročie svojho vzniku. SOV sa stal jedným z dvoch nástupcov Československého olympijského výboru (ČSOV). K ustanoveniu SOV došlo 19. decembra 1992 v Dome športu na Junáckej ulici v Bratislave, prvým predsedom sa stal Vladimír Černušák. Po ňom SOV viedli František Chmelár a aktuálne je jeho šéfom Anton Siekel.

Oslavy "dvadsaťpäťročnice" potrvajú až do septembra 2018, keď 24. septembra uplynie presne 25 rokov od plnoprávneho uznania SOV za národný olympijský výbor SR, ku ktorému došlo na 101. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v Monte Carle. Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo SOV a jeho prvé stanovy 20. januára 1993. Následne plénum SOV schválilo prvý emblém, odznak a vlajku Slovenského olympijského výboru.

Na oslave štvrťstoročnici SOV sa zúčastnili aj viacerí medailisti. Podujatie svojou účasťou poctili Michal Martikán, Martina Moravcová, Matej Tóth či najstarší slovenský olympijský víťaz boxer Ján Zachara.

V utorok prebehol aj krst knihy "Naši olympijskí velikáni štvrťstoročia", ktorá je spomienkou na všetkých medailistov v ére samostatného Slovenska. Jej autormi sú Ľubomír Souček a Ján Súkup. Krstili ju zlatí olympijskí medailisti Elena Kaliská, Michal Martikán, Ladislav a Peter Škantárovci a Matej Tóth. Všetci poklepali knihu svojimi kovmi. "Keď sme premýšľali o tom, ako oslávime naše jubileum, tak sme sa rozhodli, že to postavíme na medailistoch. Cez nich sa totiž najlepšie dajú šíriť olympijské myšlienky a sú vzorom pre mládež. Publikácia je teda oslavou športovcov, v ktorej sú priblížené ich príbehy," povedal Ľubomír Souček.

Jednou z hviezd knižnej publikácie je aj plavkyňa Martina Moravcová, strieborná olympijská medailistka z hier v Sydney na 200 metrov voľný spôsob a 100 m motýlik. "Okolo športu som sa pohybovala celý život, takže pre mňa je to zadosťučinenie, že som niečo dosiahla vybudovať. Toto sú momenty, ktorými si to pripomínam. Plávanie je šport, kde sa dlhovekosť nenosí, mne sa ale podarilo kvalitne reprezentovať aj v neskoršom veku," uviedla niekoľkonásobná držiteľka slovenských rekordov.


Tagy: Martina Moravcová

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
TASR; Video: TASR

DISKUSIA