Kuzminová uspela aj v náročných podmienkach: Toto stálo za jej víťazstvom

Anastasia Kuzminová počas šprintu žien na 7,5 km v rámci Svetového pohára žien v nemeckom Oberhofe Anastasia Kuzminová počas šprintu žien na 7,5 km v rámci Svetového pohára žien v nemeckom Oberhofe Zdroj: TASR

OBERHOF - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová zvíťazila vo štvrtkovom šprinte na 7,5 km v nemeckom Oberhofe na úvod 4. kola Svetového pohára 2017/2018. Upevnila si priebežné vedenie v celkovom poradí seriálu aj v hodnotení tejto "svojej" disciplíny.

Druhá s odstupom 35,4 sekundy skončila Fínka Kaisa Mäkäräinenová. Obe urobili jednu chybu na strelnici - bežecky famózna Kuzminová v ľahu, severanka v stoji. Tretia bola s mankom 40,1 s a tiež s jedným trestným okruhom Češka Veronika Vítková. Domáca obhajkyňa veľkého glóbusu Laura Dahlmeierová poslala dve rany mimo a musela sa uspokojiť s 13. miestom, zaostala o 1:20,3 min.

"Oberhof je mimoriadny, panovala vzrušujúca atmosféra," povedala podľa nemeckého Eurosportu Kuzminová, ktorej vo veternej lotérii zostal stáť stredný z piatich terčíkov na úvodnej streľbe. Po nej figurovala na 12. pozícii s odstupom 15,7 sekundy. Po "stojke" však už viedla o 18,7 sekundy pred Vítkovou a vo finiši ešte pridala. Kuzminová mala najlepší bežecký čas o 10,6 sekundy pred Francúzkou Justine Braisazovou, strelecky bola dvanásta najsvižnejšia za 58 sekúnd.

"Víťazstvo vždy prináša príjemné pocity. Dnešné o to viac, že je moje prvé v Oberhofe. Navyše, dosiahla som ho v podmienkach, ktoré pre žiadnu z nás veru neboli jednoduché. Musím povedať, že som mala naozaj rýchle lyže, tieto preteky som si užila. Vnímala som, že streľba dnes nebude pre nikoho ľahká. Po jednej chybe v ľahu som si teda opakovala, že stále mám šancu na dobrý výsledok, ak si zachovám koncentráciu a vydarí sa mi druhá položka. ´Stojka´ mi vyšla úžasne, dala som si veľmi záležať na každej rane. Nula mi dodala energiu. Potom to už bolo len o poctivej práci v záverečnom okruhu, hoci na trati s mnohými stúpaniami sa ťažko udržiavalo nastolené tempo," povedala Kuzminová na tlačovej besede, ktorú zdieľal kanál Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) na youtube.

Anastasia Kuzminová počas šprintu Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR

"Celý náš tím je veľmi spokojný. V takýchto podmienkach je aj jedna chyba veľmi dobrá a bežecky to bol tiež jeden z najlepších dní. Na ´ležke´ Nasti pri tretej rane fúkol vietor, ostatné boli centrové. ´Stojka´ bola vynikajúca. V Oberhofe vždy fúka, takže sa veľmi zložito strieľa, pretekár to musí vedieť," podotkol Kuzminovej manžel a zároveň tréner Daniel Kuzmin pre RTVS podľa Biatlon-Info.sk a dodal: "Tieto úspechy sú dielom mnohých ľudí. Nie je to iba o Nasti, mne či fyzioterapeutovi a servismanoch, ale o celom širokom zázemí aj s Natáliou Prekopovou a ľuďmi v Dukle Banská Bystrica, ktorí nám utvárajú perfektné podmienky. Prípravu sme vďaka tomu absolvovali bez problémov a mohli sme sa dostať na takúto úroveň. Ďakujeme aj sponzorom, ktorí pri nás stoja."

Tridsaťtriročná rodáčka z ruského Ťumeňa Kuzminová dosiahla svoj tretí triumf v tejto sezóne po stíhačke v rakúskom Hochfilzene (9. decembra) a šprinte vo francúzskom Annecy-Le Grand Bornand (14. decembra). Priamo vo SP sa raduje 8. raz a so zarátaním dvoch olympijských triumfov zo šprintu (Vancouver 2010, Soči 2014) teraz má na konte okrúhlych 10 individuálnych úspechov na vrcholnej medzinárodnej úrovni. V Oberhofe sa presadila premiérovo v kariére.

Športovkyňa roka 2010 a 2014 v SR Kuzminová smerom k februárovým ZOH v kórejskom Pjongčangu sľubne ukázala, že má formu aj po vianočnom období, počas ktorého bola na sústredení v slovinskej Pokljuke. Ďalší prenikavý výsledok bude môcť pridať v sobotňajších stíhacích pretekoch na 10 km (12.15 h). V tomto súťažnom ročníku bola Kuzminová okrem troch prvenstiev aj dvakrát druhá (šprint v Hochfilzene, stíhačka v Annecy-Le Grand Bornand) a raz štvrtá (preteky s hromadným štartom vo Francúzsku). Mimo štafiet zatiaľ absolvovala osem vystúpení. Ouvertúru vo švédskom Östersunde poňala ako test (15. v šprinte, 36. v stíhačke).

Kuzminová vedie vo Svetovom pohári po 9 z 22 plánovaných pretekov o 26 bodov pred Braisazovou (362, resp. 336), na tretiu Mäkäräinenovú má k dobru 27 bodov. Po polovici 8-položkovej termínovej listiny šprintu je Kuzminová pred Mäkäräinenovou na čele s náskokom 43 bodov.

Kuzminová dosiaľ v sumárnom poradí SP najvyššie bola šiesta v sezóne 2013/2014, svojej poslednej pred druhou materskou prestávkou. V bojoch o malé glóbusy skončila druhá v bodovaní pretekov s hromadným štartom v rovnakom ročníku, priamo v šprinte bola piata už v sezóne 2010/2011.

Kuzminová vo štvrtok bola jedinou zástupkyňou Slovenska. Ďalšie pretekárky sa vrátia do akcie vo Svetovom pohári až na 5. kole v nemeckom Ruhpoldingu (10. - 14. januára). Pred ZOH sa uskutoční aj 6. kolo SP, a to 18. - 21. januára v talianskej Anterselve. Olympijský šprint žien v Ázii s pokusom o Kuzminovej čistý hetrik pod piatimi kruhmi je na programe 10. februára.

Viac o téme: Anastasia Kuzminová