Zásadné systémové zmeny v slovenskom hokeji: Začína sa diať nevyhnutné pre návrat medzi špičku

Kandidát na prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút
Kandidát na prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút

BRATISLAVA - Slovenský zväz ľadového hokeja zorganizoval štyri regionálne semináre, aby zástupcom klubov, šéftrénerom a trénerom predstavil tvoriacu sa stratégiu rozvoja slovenského hokeja. Prvý sa konal 4. decembra pre regióny Banská Bystrica a Žilina, druhý 11. decembra pre Nitriansky a Trenčiansky región, 13. decembra sa uskutočnil tretí pre zástupcov klubov z regiónov Košice a Prešov a posledný 18. decembra pre Bratislavský a Trnavský región.

Semináre viedla trojica Richard Pavlikovský, Jukka Tiikkaja a Dušan Benický. Bývalý slovenský reprezentant Pavlikovský ich otváral prednáškou o viaczdrojovej stratégii financovania hokeja, o spoločenskej podpore a možnostiach všeobecného športovania detí. Jukka Tiikkaja a Dušan Benický prednášali o možnostiach reorganizácie tréningového programu mládežníckych hokejových klubov a tiež o vzdelávaní a rozvoji trénerov, aby ich práca spĺňala požiadavky 21. storočia. "Všetci zúčastnení boli počas seminárov aktívni a podelili sa s nami o výzvy, ktorým musia čeliť každý deň. Našou úlohou je teraz pustiť sa do práce v kluboch, ktoré chcú hneď aktívne pracovať na implementácii navrhovaných zmien. Takto vzniknú názorné ukážky a ľahšie sa postupne pridajú aj ostatní,“ povedal fínsky odborník Jukka Tiikkaja a pokračoval: "V podobných seminároch budeme pokračovať, pripravujeme aj ďalšie pre manažérov, trénerov, hráčov či rodičov. Naším cieľom je spojiť ľudí, diskutovať a navzájom spolupracovať na zlepšení budúcnosti slovenského hokeja.“

"Semináre nám slúžili nielen na to, aby sme ľuďom v hokeji ukázali nové možnosti, ale aj aby sme ich spoločne nachádzali. V regiónoch sme našli šikovných ľudí, ktorí pracujú v slovenskom hokeji a vieme, že ich tam pracuje ešte omnoho viac. Za niektorými z nich je už veľa dobre odvedenej práce. Či už je to v podaní hokejových trénerov, vedení hokejových klubov, ale aj v úspešných aktivitách slovenských hokejových legiend,“ povedal na margo regionálnych seminárov prezident SZĽH Martin Kohút.

Stratégia, s ktorou SZĽH prichádza, je priebežne predstavovaná čoraz širšiemu množstvu hokejových odborníkov a osobností, ktoré ju postupne odsúhlasujú. Doteraz sa k nej pridalo viac ako 100 známych hokejových mien. Mnohé slovenské hokejové osobnosti dnes vedia, že v záujme ďalšieho napredovania hokeja je potrebná vzájomná úcta, zjednotenie, ale tiež odvaha urobiť hrubú čiaru za obdobím sporov a spolu priniesť niečo nové.

"Vyjadrujeme spoločne veľký rešpekt všetkým, čo už roky nielen dávajú najavo nespokojnosť so stavom nášho hokeja, ale sa aj snažia konkrétnymi krokmi prispieť k lepšej výchove mladých hokejistov. Určite to platí o Zdenovi Cígerovi a jeho akadémii v Bratislave, o Robovi Švehlovi a jeho výnimočnej finančnej dotácii pre Duklu Trenčín, o Igorovi Libovi a jeho akadémii v Čani, o skupine chalanov okolo Ľuba Sekeráša a ich projekte medzinárodnej univerzitnej súťaže, o pani Hosťoveckej a ľuďoch okolo mládežníckeho projektu Svište, ale aj o mnohých ďalších, ktorí na úkor svojho času a niekedy aj zdravia dodnes pomohli udržať náš hokej na všetkých vekových úrovniach v A kategórii MS,“ povedal Michal Handzuš, ktorý sa spoločne s Miroslavom Šatanom, Martinom Cibákom či Richardom Pavlikovským odhodlali prevziať zodpovednosť a konať. Posledne menovaný ho doplnil: "Teraz je kľúčové obdobie. Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že je potrebné a v záujme celej hokejovej rodiny, aby sa spojila do jednej silnej vlny. Ak sa tak stane, potom spolu môžeme dokázať veľmi veľa.“

Slovenský zväz ľadového hokeja aj touto cestou oznamuje odbornej i laickej verejnosti, že pripravuje podmienky pre zásadné systémové zmeny v našom hokeji, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou pre návrat do svetovej špičky v našom národnom športe. Zároveň si dovoľuje poprosiť všetkých fanúšikov o trpezlivosť a podporu v tomto procese.


Tagy: Michal Handzuš Richard Pavlikovský Slovensko Martin Kohút Jukka Tiikkaja

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA