Slovensko stojí pred kľúčovým zápasom: Nad gigantom chce vyhrať rozdielom triedy!

Tréner reprezentácie Slovenska Heine Ernst Jensen
Tréner reprezentácie Slovenska Heine Ernst Jensen

PÚCHOV/POVAŽSKÁ BYSTRICA - Štvrtkový zápas Slovensko - Rusko dá s veľkou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou odpoveď, kto bude postupujúci tím z 1. skupiny I. fázy kvalifikácie hádzanárov o postup na majstrovstvá sveta 2019 v Dánsku a Nemecku. Stretnutie na Považí so začiatkom o 18.30 h ponúka Rusom šancu na definitívne rozhodnutie boja o jedinú postupovú priečku. Naopak, Slováci môžu oddialiť definitívu až na víkendové záverečné kolo.

"Tešíme sa na konfrontáciu s Rusmi. Vždy je radosť hrať takéto zápasy. Proti nám bude stáť veľmi silný ruský tím, máme pred ním rešpekt. Veríme, že sa hala v Považskej Bystrici opäť zaplní. V snahe sťažiť súperovi situáciu budeme potrebovať každú pomoc," tvrdí kouč mužov SR Heine Ernst Jensen, ktorý urobil drobné zmeny vo svojom kádri. Dvojicu Šimon Michniewicz - Ľubomír Jadroň nahradili po dvojzápase s Fínskom vekom ešte juniori Tomáš Rečičár a Martin Potisk.

Slováci majú Rusom čo odplácať, keďže pri vstupe do kvalifikácie utrpeli na jeseň minulého roka v Petrohrade hladkú prehru 22:32. Ak chcú pomýšľať na postup, potrebujú zmazať toto manko, teda vyhrať o desať gólov a inkasovať maximálne 21-krát alebo zvíťaziť hocijakým vyšším rozdielom.

"Naším cieľom bude pozápasová spokojnosť. Chceme, aby nám ľudia po stretnutí s Ruskom tlieskali. Videl som Rusov v januárových zápasoch. Zdá sa mi, že hlavou sú už v play-off, to by nám mohlo pomôcť. Samozrejme, ak sa naskytne čo i len maličká šanca prekvapiť a vyhrať, tak budeme do poslednej sekundy robiť všetko pre to, aby sme to ešte zdramatizovali. Verím, že v super atmosfére a s naším bojovným výkonom by to mohlo byť pekné stretnutie a podarí sa nám zvíťaziť. Našou výhodou je, že v súčasnom zložení nie sme pod tlakom očakávaní," povedal krídelník Miroslav Volentics, ktorý bol streleckou oporou v oboch doterajších januárových zápasoch.

Predpokladom k štvrtkovému úspechu je aj spoľahlivý brankársky výkon. Na úspešné zákroky Michala Shejbala sa bude spoliehať slovenský tím: "Všetci vieme, čo znamená Rusko v hádzanej. Určite to nebudeme mať jednoduché, ale pokúsime sa urobiť všetko, čo bude v našich silách, pristúpime k tomu zodpovedne. Veríme v podporu divákov," poznamenal Shejbal.

V slovenskom drese se predstaví deväť pamätníkov októbrového petrohradského duelu. Jedným z nich je aj optimisticky naladený Matej Mikita: "Očakávame náročný duel s naším víťazstvom. Uvidíme, či sa nám podarí vyhrať o potrebných jedenásť gólov. Budeme sa o to snažiť, každý chce totiž postúpiť, my nie sme výnimkou," uviedla 23-ročná spojka a s úsmevom dodala: "Naším cieľom je víťazstvo minimálne jednásťgólovým rozdielom."

Šláger Slovensko - Rusko je súboj o prvenstvo v tabuľke kvalifikačnej skupiny, o hodinu skôr (17.30 h SEČ) sa vo štvrtok 11. januára bude rozhodovať vo Vantaa medzi domácim Fínskom a Luxemburskom, kto obsadí 3. miesto v 1. skupine.

Najbližší program - I. fáza kvalifikácie o postup na MS 2019 - 1. skupina - 5. kolo:
štvrtok 11. 1. 2018
VANTAA
17.30 h SEČ Fínsko - Luxembursko

POVAŽSKÁ BYSTRICA
18.30 h Slovensko - Rusko, rozhodujú: Karim Gasmi a Raouf Gasmi z Francúzska

Tabuľka:
1. Rusko 4 4 0 0 122:80 8
2. Slovensko 4 3 0 1 109:89 6
3. Fínsko 4 0 1 3 83:109 1
4. Luxembursko 4 0 1 3 78:114 1

Nominácia mužskej reprezentácie hádzanárov Slovenska na zápas proti Rusku v I. fáze kvalifikácie MS 2019 (11. 1. v P. Bystrici):
brankári: Marián Žernovič (FTC KN KFT Budapešť/Maď.), Michal Shejbal (TSV St. Otmar Handball St. Gallen/Švaj.)
pivoti: Dominik Kalafut (TSV Hannover-Burgdorf/Nem.), Andrej Petro (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Michal Kopčo (Sporting CP Lisabon/Portug.)
krídla: Miroslav Volentics (HSG Wetzlar/Nem.), Radoslav Antl (Eger SBS Eszterházy SZSE/Maď.), Gabriel Hricišon (HC Štart Nové Zámky)
spojky: Matej Mikita (B.Braun Gyöngyös/Maď.), Jakub Mikita (Csurgói KK/Maď.), Maroš Baláž (Váci KSE/Maď.), Michal Holdoš (HS Biel/Švaj.), Tomáš Rečičár (Tatran Prešov), Tomáš Vallo (MŠK Považská Bystrica), Martin Potisk (HáO TJ Slovan Modra)


Tagy: Rusko Slovensko Miroslav Volentics Heine Ernst Jensen Matej Mikita

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Radovan Stoklasa

DISKUSIA