Svitko označil svoj výkon za biedu: Stalo sa to asi sedemkrát, neviem sa toho zbaviť!

Štefan Svitko zvládol aj špeciálnu piatu etapu Dakaru
Štefan Svitko zvládol aj špeciálnu piatu etapu Dakaru

AREQUIPA– Slovenský motocyklový reprezentant Štefan Svitko (KTM) obsadil trináste miesto v stredajšej 5. etape 40. ročníka slávnych pretekov Rely Dakar. Jasné víťazstvo zaznamenal Španiel Joan Barreda Bort na Honde, ktorý mal náskok na druhého Rakúšana Mattiasa Walknera na KTM 10:26 minúty.

Tretí skončil Argentínčan Kevin Benavides na Honde so stratou 12:20 min. Svitko zaostal za víťazom o 25:07 min. "Etapa prebiehala pre mňa celkom zle. Zasa som asi sedemkrát spadol. Boli to síce menšie pády, no neviem sa ich nejako zbaviť. Za päť dní som spadol asi 20-krát, to sa mi dosiaľ ešte nestalo. Toľko zvyknem popadať za celú sezónu, čo teraz za päť etáp. Všetko to boli pády v dunách, takže sa mi našťastie nič nestalo, teda až na jeden. Horšie je, že som mal zo dve navigačné chyby a tam som stratil veľa času. Skončil som trinásty, čo je bieda," povedal Svitko pre facebookovú stránku svojho fanklubu.

Stredajšia ďalšia piesočná etapa mala štart v meste San Juan de Marcona, po krátkej spojovacej časti nasledoval 266 km dlhý meraný úsek a po ňom opäť spojovacia časť po pobreží do druhého najväčšieho mesta Peru Arequipa.

Francúz Adrien Van Beveren na Yamahe prišiel do cieľa na piatom mieste so stratou 14:35 min., no stačilo mu to na to, aby sa udržal na čele celkového poradia. Druhý je Benavides (+1:00 min), tretí Walkner (+1:14) a na štvrtom mieste figuruje štvrtkový víťaz Barreda Bort (+7:33). Svitko sa udržal na 11. priečke, no na lídra stráca už 26:22 min. "Nič nie je ešte rozhodnuté, máme za sebou iba päť etáp, čaká nás ešte deväť. Budem sa ďalej snažiť, dúfam, že to ešte potiahnem," dodal Svitko.

V kategórii automobilov triumfovali Stephane Peterhansel so spolujazdcom Jeanom Paulom Cottretom na Peugeote a upevnili si náskok v celkovom poradí. Francúzska posádka finišovala v čase 2:51:19 h, na druhom mieste skončili Holanďan Bernard ten Brinke s Francúzom Michelom Perinom na Toyote so stratou 4:52 min, tretí boli ich tímoví kolegovia Giniel de Villiers z JAR s Nemecom Dirkom von Zitzewitzom (+12:47 min).

Peterhansel s Cottretom majú na čele celkového poradia už veľký náskok 31:16 minút pred Španielmi Carlosom Sainzom a Lucasom Cruzom (Peugeot). Tretí ten Brinke s Perinom zaostávajú už o 1:15:16 h.

Stredajšia etapa bola posledná pre deväťnásobného majstra sveta v rely Sebastiena Loeba, ktorý musel skončiť pre zdravotné problémy svojho spolujazdca Daniela Elenu

Vo štvrtok je na programe 6. etapa Arequipy do bolívijského La Paz s meraným úsekom 313 km a presunmi v dĺžke 447 km. Pretekárov čaká jazda v nadmorskej výške okolo 4000 metrov a prechod okolo známeho jazera Titicaca.


Tagy: Štefan Svitko

Zdroj:
TASR
Foto:
Facebook - Stefan Svitko Fanclub

DISKUSIA