Jediné dvojčatá v histórii československej ligy slávia jubileum: Táto vec ich mrzí dodnes

Bývalí slovenskí futbalisti a reprezentanti Česko-Slovenska Jozef Čapkovič a Ján ČapkovičBývalí slovenskí futbalisti a reprezentanti Česko-Slovenska Jozef Čapkovič a Ján Čapkovič Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Dvojčatá, ktoré nemajú páru. Jozef a Ján Čapkovičovci, víťazi Pohára víťazov pohárov, jediné dvojčatá v histórii československej futbalovej ligy, sa vo štvrtok dožívajú životného jubilea - 70 rokov. Čapkovičovci sa narodili v bratislavskej Petržalke 11. januára 1948, Jozef o pol hodiny skôr ako jeho brat Ján. Ked mali osem rokov, starší brat Miro ich došikoval na bicykli na neďalekú Červenú hviezdu, kde sa "krpcov" ujal tréner Arnošt Hložek. Prešli všetkými žiackymi i dorasteneckými kategóriami ČH a v devätnástich zaklopali na dvere Tehelného poľa.

"Neuveriteľne rýchlo sa adaptovali, na ihrisku i v kabíne. Akoby na Slovane vyrastali," hovorí o nich spoluhráč z belasého bratislavského tímu Alexander Vencel starší. Ako 21-roční pomohli Slovanu vyhrať v roku 1969 druhú najcennejšiu európsku futbalovú súťaž PVP, keď obaja si zahrali v bazilejskom finále a Ján prispel k výhre nad FC Barcelona (3:2) aj gólom. V Slovane prežili spolu desať rokov, trikrát sa stali majstrami Československa. Spoluhráči vyzdvihovali ich prínos do kolektívu a tímovosť, na ihrisku i mimo neho, veselú povahu. Vedeli odľahčiť atmosféru v mužstve. Kým Ján bol ľavák, Jozef pravák, oboch zdobila mimoriadna rýchlosť.

Nielen spolu hrávali, ale absolvovali aj rovnaké školy počnúc základnou, pokračujúc strednou (elektrotechnická priemyslovka na Zochovej) a končiac vysokou (VŠE v Bratislave). Boli spolu, aj keď neboli spolu. "Jano sa zúčastnil na MS 1970 v Mexiku a ja som tam bol s ním na 50 percent. To isté platilo na ME 1976 v Juhoslávii, kam som cestoval ja. Dvojčatá spolu cítia," pripomenie Jozef Čapkovič.

"Jediné, čo je nám ľúto a mrzí dodnes, že sme si nikdy nezahrali spolu v reprezentácii," tvrdia Čapkovičovci unisono. Najprv si svoju zápasovú porciu v československej reprezentácii odkrútil Ján (20 zápasov, 6 gólov), potom Jozef (16). Obaja začínali futbalovú kariéru v útoku, Ján sa z ľavého krídla "nepohol" prakticky celú kariéru, so 100 gólmi (všetky v drese Slovana) sa stal členom Klubu ligových kanonierov, v ročníku 1971/1972 bol kráľom strelcom "federálnej" ligy. Ján má na konte 286 ligových zápasov, Jozef 268 (strelil 25 gólov). Obaja sú držiteľmi Ceny fair play Ivana Chodáka.

Bratia Čapkovičovci Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR

Jozef sa postupne prepracoval z útoku cez stred poľa na stopérsky post. S Antonom Ondrušom vytvoril jednu z najlepších európskych stopérskych dvojíc v sedemdesiatych rokoch, obaja mali veľký podiel na zisku titulu majstrov Európy 1976 z Belehradu. "Nikdy som nechytal za lepšou stopérskou dvojicou," pripomína brankárska legenda Ivo Viktor. Jozef Čapkovič dokázal eliminovať aj takých protivníkov svetového formátu, akými boli Oleg Blochin či Johan Cruyff.

Ján Čapkovič pracoval tri desiatky rokov ako tajomník ČH, respektíve ŠKP Bratislava (začínal ako hrajúci tajomník), v klube vypomáhal aj trénersky. Jozef Čapkovič, ktorý si krátky čas v rámci vojenčiny obliekol dres pražskej Dukly, trénoval mužstvá nižšej súťaže. Začiatkom deväťdesiatych rokov bol poslancom NR SR, dlhé roky šéfoval Inšpektorátu práce Bratislava.

K sedemdesiatke si zaželali jediné - zdravie. Futbaloví priaznivci im to želajú sedemdesiatnásobne. Krát dva. V decembri minulého roka Čapkovičovcom vyšla autobiografia pod názvom Čapáci.

Viac o téme: Jozef Čapkovič Ján Čapkovič
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy