Ruský futbalový gigant si poriadne zavaril: Pobúrenie a kritika za rasistické video!

Na snímke brazílsky stredopoliar Spartaka Fernando
Na snímke brazílsky stredopoliar Spartaka Fernando

MOSKVA - Ruský futbalový majster Spartak Moskva sa stal terčom kritiky za príspevok s rasistickým podtextom na svojom oficiálnom účte na Twitteri. V ňom označil svojich hráčov tmavej pleti za "čokolády".

Spartak dnes zverejnil krátke video zo sústredenia v Dubaji. Sú na ňom natočení traja jeho hráči tmavej pleti, medzi nimi brazílsky útočník Luiz Adriano, pri cvičení na trávniku. "Pozrite, ako sa čokolády roztekajú na slnku," uvádza sa v popise videa so smajlíkmi.

Príspevok vyvolal vo svete rozruch. Okrem iného aj kvôli tomu, že Rusko tento rok hostí Majstrovstvá sveta a otázkam rasizmu je venovaná veľká pozornosť. "Nie je správne, keď najvýznamnejší ruský klub toleruje a oslavuje rasistické poznámky tohto typu," povedal BBC Piar Powar, šéf antidiskriminačnej organizácie Futbal proti rasizmu v Európe (Fare).

Spartak sa k rozruchu, ktorý vyvolal, priamo nevyjadril. V neskoršom tweete však brazílsky záložník Fernando vo videu hovorí: "V Spartaku nie je žiadny rasizmus. Sme jedna rodina."

Moskovský Spartak mal s rasizmom na štadióne opakovane problémy a bol za diskriminačné správanie fanúšikov niekoľkokrát pokutovaný. V decembri navyše UEFA začala disciplinárne konania s jeho mladým hráčom Leonidom Mironov, ktorý údajne počas zápasu Youth League rasisticky urážal liverpoolskeho Rhianu Brewstera.


Tagy: Spartak Moskva

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA; Twitter: FC Spartak Moskva

DISKUSIA