Masák žien v Ruhpoldingu veľkou drámou: Kuzminová pozíciu najväčšej favoritky nenaplnila

Anastasia KuzminováAnastasia Kuzminová Zdroj: TASR

RUHPOLDING - Slovenskej biatlonistke Anastasii Kuzminovej strelecky nevyšli nedeľňajšie preteky na 12,5 km s hromadným štartom v nemeckom Ruhpoldingu na záver 5. kola Svetového pohára 2017/2018. Líderka priebežného celkového poradia musela absolvovať 6 trestných okruhov (1-2-3-0) a skončila na 23. mieste medzi tridsiatkou kvalifikovaných, chýbalo jej 1:47,5 min. Kuzminová bola jedinou zástupkyňou SR a prišla o post líderky seriálu.

Na sklonku starého roka zvíťazila v mass pretekoch v Le Grand Bornand domáca Francúzka Braisazová, Kuzminová dobehla štvrtá. Odvtedy sa situácia v prospech slovenskej biatlonistky zmenila a aj teraz sa očakávalo, že o víťazstvo zabojuje a zvýrazní svoj náskok 25 bodov v priebežnom hodnotení SP pred Mäkäräinenovou. Dôležitý bol už úvod, v Le Grand Bornand minula v úvodnej ležke Kuzminová dva terče, teraz jeden, ten štvrtý, a zaradila sa na 12. miesto (+16,3). Jedna z favoritiek Braisazová zlyhala s tromi chybami, ako jediná v celej tridsiatke štartujúcich.

V druhej 'ležke' pribudli Kuzminovej na druhom a štvrtom terči dva trestné okruhy a klesla až na 23. miesto, +56,8 na prvú Bielorusku Domračevovú. Ešte horšie dopadla v prvej streľbe stojmo s tromi nevybielenými terčmi, druhým, tretím a piatym, ktorými si definitívne zmarila nádej na výsledkový posun vpred. Od priebežne vedúcej Kanaďanky Crawfordovej ju delil priepastný rozdiel na 29. mieste 2:22,2 min. Záverečnú 'stojku' síce rýchlo vyčistila a o niečo si situáciu zlepšila, no dovedna šesť trestných okruhov (1-2-3-0) bola priveľká záťaž.

Záverečnú streľbu stojmo súčasne odstrieľali Dahlmeierová, Domračevová a Mäkäräinenová, všetky tri minuli terč, Domračevová dokonca dvakrát. Zozadu zo štvrtej pozície zaútočila čisto strieľajúca Crawfordová, no ani náskok 16,1 sekundy pred Češkou Vítkovou jej nestačil na víťazstvo. Vo finiši oň bojovali lepšie bežkyne Dahlmeierová a Mäkäräinenová v prospech 35-ročnej fínskej biatlonistky, s prvým víťazstvom v sezóne, 22. v kariére.

"Záverečné kolo bolo tvrdé, nepretržite som v ňom išla na doraz. Snažila som sa dostať zo seba všetko a napokon to dopadlo v môj prospech. Teší ma, že sa to skončilo takto. Pozícia celkovej líderky Svetového pohára je ´cool´, hoci by to aj bolo len na jedny preteky," povedala Mäkäräinenová podľa spravodajstva Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

"Ten posledný okruh bol naozaj rýchly. Celý nemecký tím mal kvalitné lyže, takže z kopca to dnes bolo o čosi jednoduchšie. V šprinte však Kaisa bola o čosi lepšia ako ja. Som spokojná aj s druhým miestom, je fakt pozitívnym znamením toho, že sa dostávam do dobrého rozpoloženia," skonštatovala Dahlmeierová.

Šiesta časť SP, posledná predolympijská, sa uskutoční 18. - 21. januára v talianskej Anterselve.

Preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom: 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 34:05,6 min (2), 2. Laura Dahlmeierová (Nem.) +0,8 s (2), 3. Veronika Vítková (ČR) +4,6 (2), 4. Rosanna Crawfordová (Kan.) +5,2 (0), 5. Denise Herrmannová (Nem.) +16,7 (4), 6. Daria Domračevová (Biel.) +23,7 (3), 7. Lisa Vittozziová (Tal.) +25,8 (2), 8. Selina Gasparinová (Švaj.) +31,7 (2), 9. Anais Chevalierová (Fr.) +42,8 (1), 10. Vita Semerenková (Ukr.) +45,7 (2),... 23. Anastasia Kuzminová (SR) +1:47,5 min (6)

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 12 z 22 pretekov): 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 489 bodov, 2. Anastasia Kuzminová (SR) 470, 3. Dorothea Wiererová (Tal.) 399, 4. Justine Braisazová (Fr.) 376, 5. Denise Herrmannová (Nem.) 342, 6. Laura Dahlmeierová (Nem.) 336, 7. Veronika Vítková (ČR) 332, 8. Julia Džimová (Ukr.) 319, 9. Vita Semerenková (Ukr.) 316, 10. Lisa Vittozziová (Tal.) 309,... 45. Paulína Fialková (SR) 62

Poradie vo SP v hodnotení pretekov žien s hromadným štartom (po 2 z 5 pretekov): 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 102 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 87, 3. Irina Krivková (Biel.) 81, 4. Anais Chevalierová (Fr.) 70, 5. Denise Herrmannová (Nem.) 69, 6. Justine Braisazová (Fr.) 68, 7. Veronika Vítková (ČR) 64, 8. Vanessa Hinzová (Nem.) 60, 9. Anastasia Kuzminová (SR) 59, 10. Julia Džimová (Ukr.) 59

Viac o téme: Anastasia Kuzminová Kaisa Mäkäräinenová