VIDEO Fantastický triumf 15-ročnej tenistky píše históriu: Prsty v tom má aj Federerov kouč

Ukrajinská tenistka Marta Kosťuková sa teší po výhre nad Číňankou Šuaj Pcheng v zápase 1. kola ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v MelbourneUkrajinská tenistka Marta Kosťuková sa teší po výhre nad Číňankou Šuaj Pcheng v zápase 1. kola ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne Zdroj: TASR

MELBOURNE - Ešte len 15-ročná ukrajinská tenistka Marta Kosťuková sa v pondelok stala najmladšou víťazkou zápasu v hlavnej súťaži dvojhry žien na grandslamových Australian Open v Melbourne od sezóny 1996. Pripomenula slávnu Švajčiarku Martinu Hingisovú. Úradujúca šampiónka miestneho singla junioriek Kosťuková za 57 minút vyradila Číňanku Šuaj Pcheng nasadenú ako dvadsiatu piatu 6:2, 6:2. Mečbal premenila esom. Zdolaná sa minulý týždeň pre pravé koleno odhlásila zo Sydney a teraz najmä v druhom sete jej pohyb zjavne mal limity.

Momentálne 521. hráčka seniorského renkingu Kosťuková, ktorá má 15 rokov a 6 mesiacov, sa v nedeľu stala najmladšou kvalifikantkou na veľkej štvorke za 13 rokov (Bulharka Sesil Karatančevová na AO 2005, mala vtedy 15 rokov a 5 mesiacov). Celkovo na Majors je najmladšou víťazkou stretnutia v "main draw", odkedy Američanka Catherine Bellisová vo veku 15 rokov a 4 mesiace šokovala Dominiku Cibulkovú na newyorských US Open 2014. Hingisová pred 22 rokmi na južnej pologuli napokon dokráčala až do štvrťfinále, mala 15 rokov a 4 mesiace.

"Návrat na miesto vlaňajšieho juniorského triumfu vo mne vzbudil pocit, že všetko je možné," vyhlásila podľa webu Tenisovej asociácie žien (WTA) Kosťuková, ktorú v 2. kole v stredu preverí domáca voľná karta Olivia Rogowská. Ukrajinku manažuje Chorvát Ivan Ljubičič, kouč Švajčiara Rogera Federera. Kosťuková má v Melbourne Parku skóre 10:0 (6+3+1).

Marta Kosťuková (Ukr.) - Šuaj Pcheng (Čína-25) 6:2, 6:2

Viac o téme: Šuaj Pcheng Marta Kosťuková