Dakar má za sebou ďalší náročný ročník: Pekelnú rely najlepšie zvládol motocyklista Walkner

Rakúsky motocyklista Matthias WalknerRakúsky motocyklista Matthias Walkner Zdroj: SITA

CÓRDOBA - Rakúsky motocyklista Matthias Walkner triumfoval na 40. ročníku vytrvalostných púštnych pretekov Rely Dakar v Južnej Amerike. Pre 31-ročného rodáka z mestečka Kuchl ide o najväčší úspech v kariére, dosiahol premiérové celkové víťazstvo na tomto slávnom podujatí.

Jazdec na motocykli KTM 450 Rally Replica prešiel naprieč Peru, Bolíviou a Argentínou za 43:06:01 h, v konečnom zúčtovaní zvíťazil s náskokom 16:53 min pred Argentínčanom Kevinom Benavidesom. Na treťom mieste skončil víťaz spred dvoch rokov Toby Price, Austrálčan zaostal za Walknerom o 23:01 min. Sobotňajšiu záverečnú 14. etapu so štartom aj cieľom v argentínskej Córdobe vyhral Benavides o 54 sekúnd pred Priceom, tretí bol Francúz Antoine Méo so stratou 2:49 min. Rakúšan Walkner jazdil tak, aby "odyseu" dokončil a v cieli ho klasifikovali na ôsmej pozícii s mankom 5:38 min.

Matthias Walkner na ceste za svojím prvým celkovým víťazstvom na Rely Dakar ovládol jednu etapu. Z čiastkového víťazstva sa tešil v utorkovej 10. etape zo Salty do Belénu. Okrem toho si pripísal na konto jednu druhú priečku a dve tretie miesta. Walkner vlani skončil na Dakare celkovo druhý za Britom Samom Sunderlandom.

Cieľa na Rely Dakar sa nedočkal slovenský reprezentant Štefan Svitko, ktorý pre neutíchajúce bolesti v hornej časti tela po páde v 10. etape odstúpil.

V kategórii štvorkoliek triumfoval Ignacio Casale. Tridsaťročný Čiľan vyhral suverénnym spôsobom, v konečnom hodnotení mal pred argentínskym nováčikom Nicolásom Cavigliassom na druhej priečke náskok 1:38:52 h. Stupne víťazov doplnil ďalší argentínsky jazdec Jeremías González (+2:08:14). Casale ovládol Rely Dakar po druhý raz v kariére, predtým vyhral tieto púštne preteky v roku 2014. Casale svoje tohtoročné celkové víťazstvo potvrdil prvenstvom v sobotňajšej 14. etape, víťazných etáp si pripísal celkovo päť. Vo svojej triede viedol od začiatku, na čele zotrval až do konca.

Výsledky - Rely Dakar 2018 - 14. etapa (Córdoba /Arg./ - Córdoba /Arg./, meraný úsek 120 km) - sobota:

Motocykle: 1. Kevin Benavides (Arg.) Honda 1:26:41 h, 2. Toby Price (Aus.) KTM +54 s, 3. Antoine Méo (Fr.) KTM +2:49 min, 4. Daniel Oliveras (Šp.) KTM +3:25, 5. Johnny Aubert (Fr.) Gas Gas +4:19, 6. Oriol Mena (Šp.) Hero +5:01
Konečné poradie po 14. etape: 1. Matthias Walkner (Rak.) KTM 43:06:01 h, 2. Kevin Benavides (Arg.) Honda +16:53 min, 3. Toby Price (Aus.) KTM +23:01, 4. Antoine Méo (Fr.) KTM +47:28, 5. Gerard Farrés-Guel (Šp.) KTM +1:01:04 h, 6. Johnny Aubert (Fr.) Gas Gas +1:53:53

Štvorkolky: 1. Ignacio Casale (Čile) Yamaha 1:43:25 h, 2. Nelson Sanabria (Parag.) Yamaha +1:21 min, 3. Nicolás Cavigliasso (Arg.) Yamaha +1:36, 4. Axel Dutrie (Fr.) Yamaha +1:43, 5. Jeremías González (Arg.) Yamaha +3:02, 6. Giuliano Giordana (Arg.) Yamaha +3:57
Konečné poradie po 14. etape: 1. Ignacio Casale (Čile) Yamaha 53:47:04 h, 2. Nicolás Cavigliasso (Arg.) Yamaha +1:38:52 h, 3. Jeremías González (Arg.) Yamaha +2:08:14, 4. Marcelo Medeiros (Braz.) Yamaha +4:30:00, 5. Alexis Hernández (Peru) Yamaha +4:38:53, 6. Dmitrij Šilov (Kaz.) Yamaha +6:44:57

Viac o téme: Rely Dakar Matthias Walkner