Šatan sa púšťa do boja s Banskou Bystricou: Neuvoľnením Országha možno porušili Stanovy!

Miroslav ŠatanMiroslav Šatan Zdroj: TASR

BANSKÁ BYSTRICA - Klub HC '05 iClinic Banská Bystrica možno porušila Stanovy Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) neuvoľnením trénera Vladimíra Országha na zimné olympijské hry v kórejskom Pjongčangu (9.- 25. februára). Podľa Stanov (bod 4.1.2) totiž musí klub, za ktorý reprezentant nastupuje, uvoľniť hráča v rozsahu potrebnom pre štátnu reprezentáciu a rovnaké povinnosti sa vzťahujú aj na členov realizačného tímu.

Pre sobotňajšie vydanie denníka Šport to povedal hlavný kontrolór SZĽH Jaromír Šmátrala. "Tento bod sa viaže k situácii, ak by svojho hráča či člena realizačného tímu neuvoľnil samotný klub. Ak by tak bolo, môže problém riešiť disciplinárna komisia. V prípade, že Vladimír Országh sám odmietol účasť na ZOH, nemôže ho nikto nútiť, aby sa pripojil k reprezentácii," vysvetlil Šmátrala. Podľa spomenutého denníka dokonca mohlo prísť i k porušeniu ustanovení zákona o verejnom záujme v zákone o športe a Zákonníku práce. Ak je Országh v pracovnoprávnom stave ako zamestnanec a nemá mandátnu zmluvu, jeho zamestnávateľ, čiže klub, ho musí uvoľniť na akcie vo verejnom záujme, medzi ktoré patria aj olympijské hry.

Generálnemu manažérovi slovenských reprezentácií Miroslavovi Šatanovi sa momentálne dianie vôbec nepáči a rád by ho vyriešil, už má aj konkrétny plán. "Navrhnem prezidentovi SZĽH Martinovi Kohútovi zvolať na budúci týždeň mimoriadny výkonný výbor a pozvať naň aj predstaviteľov Pro-Hokeja, aby sme situáciu vyriešili v prospech slovenského hokeja," povedal 43-ročný niekdajší krídelník Šatan. "Vlado Országh sa asistentom Craiga Ramsayho nestal len tak. Naším zámerom bolo, aby sa popri skúsenom odborníkovi vzdelával a v trénerskej kariére posúval. Ak by naše rokovania nevyšli, pristúpime k plánu B. Nejaké návrhy máme, ale zatiaľ je skoro o nich hovoriť," dodal Šatan.

Situácia nemilo prekvapila i hlavného kouča slovenského národného tímu Ramsayho. Počas sezóny mu na striedačke pomáhali niekdajší reprezentanti Michal Handzuš či Ľubomír Višňovský, ani jeden z nich však do Pjongčangu nepôjde. "S nimi počítať nemôžeme. Nezostáva mi nič iné, ako čakať a veriť, že rokovania dopadnú priaznivo pre národný tím," povedal 66-ročný Kanaďan.

Na snímke sprava nový Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR

Samotný Országh rozhodnutie svojho zamestnávateľa rešpektuje. "Som sklamaný, no chápem postoj klubu. V prvom rade som klubový tréner a v Banskej Bystrici mám povinnosti, ktoré si musím plniť. Vedenie sa pre moje zotrvanie rozhodlo isto aj z dôvodu vyrovnanosti extraligy. Do play-off môžeme ísť z prvého, ale i piateho miesta," vyhlásil. 

Viac o téme: Miroslav Šatan Vladimír Országh
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články