Kuzminovej brat s tvrdou ranou: Pýcha ruského biatlonu na olympiáde nebude!

Anton Šipulin
Anton Šipulin

MOSKVA - Biatlonista Anton Šipulin a bežec na lyžiach Sergej Usťugov sú po rýchlokorčuliarovi na krátkej dráhe Viktorovi Anovi ďalší elitní ruskí športovci, ktorí sa nesmú zúčastniť na nadchádzajúcich zimných olympijských hrách v Pjongčangu. Informoval o tom Ruský olympijský výbor, konkrétne jeho viceprezident Stanislav Pozdňakov.

Špeciálna komisia Medzinárodného olympijského výboru (IOC) neodporučila Šipulina a Usťugova dopísať na zoznam tzv. čistých športovcov, ktorí sa pod označením Nezávislí športovci z Ruska budú môcť predstaviť pod piatimi kruhmi v Kórejskej republike. Rozsiahly dopingový škandál s požehnaním štátnych orgánov v ruskom športe má za následok neúčasť viacerých elitných Rusov na ZOH 2018, resp. ich doživotný olympijský zákaz. Mnohí z nich sa momentálne odvolávajú proti rozhodnutiu IOC na Športovom arbitrážnom súde.

Tridsaťročný Anton Šipulin bol člen víťaznej ruskej štafety zo ZOH 2014 v Soči na 4x 7,5 km a bronzovej zo ZOH 2010 vo Vancouveri. V zbierke úspechov má aj 7 medailí z majstrovstiev sveta a 10 triumfov v pretekoch Svetového pohára. Pre slovenských fanúšikov športu je známy najmä ako mladší brat dvojnásobnej olympijskej víťazky Anastasie Kuzminovej. Práve Kuzminová aj vzhľadom na súčasnú formu by mala byť jedným z medailových tromfov slovenskej výpravy na ZOH 2018 v Pjongčangu.

Dvadsaťpäťročný Sergej Usťugov je dvojnásobný majster sveta a celkovo päťnásobný medailista v behu na lyžiach z vlaňajšieho svetového šampionátu vo fínskom Lahti. Ruský univerzál potvrdili svoje obrovské kvality aj na prestížnom podujatí Tour de Ski, kde sa stal vlani suverénne víťazom. Doteraz má na konte 12 individuálnych víťazných pretekov vo Svetovom pohári a celkovo 31 pódiových umiestnení.

Podľa portálu Championat.com sa sitom IOC nedostali ani štyria hokejisti, sú nimi obrancovia Anton Belov, Michail Naumenkov a útočníci Sergej Plotnikov a Valerij Ničuškin. Plotnikov mal v lete 2017 dostať varovanie od Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), Belov si v roku 2012 dokonca odpykal trojmesačný dištanc. Obaja za porušenie dopingových pravidiel.

Ruská federácia krasokorčuľovania informovala, že Xenia Stolbovová, ktorá zo ZOH 2014 má zlato i striebro, ako aj Ivan Bukin, bronzový medailista z ostatných majstrovstiev Európy v tancoch na ľade (bronz získal s Alexandrou Stepanovovou) - syn olympijského šampióna z olympiády 1988, dostali taktiež zákaz štartovať v Pjongčangu. Medzi vyradenými majú byť aj majstri sveta v rýchlokorčuľovaní Pavel Kuližnikov a Denis Juskov, takisto Ruslan Zacharov, ktorý získal bronz na nedávnych ME v pretekoch s hromadným štartom.


Tagy: Rusko Anton Šipulin Sergej Usťugov Stanislav Pozdňakov

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA