Slováci získali štyri miestenky na olympiádu: Na čele Procházková s Mlynárom

Alena Procházková
Alena Procházková

BRATISLAVA - Štvorica slovenských bežcov na lyžiach bude reprezentovať Slovensko na blížiacich sa zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu (9.- 25. 2.). Okrem Aleny Procházkovej a Petra Mlynára si účasť na základe pridelených olympijských kvót a splnených kvalifikačných kritérií vybojovali aj Barbora Klementová a Andrej Segeč.

Slovensko môže získať aj piatu miestenku v rámci tzv. relokácie v najbližších dvoch dňoch, ale táto pravdepodobnosť je nízka. Nominácia bežcov na lyžiach na ZOH 2018 rovnako ako u ostatných športov ešte podlieha schváleniu Slovenským olympijským výborom, čo sa bude diať v najbližších dňoch. Definitíva o zložení slovenskej výpravy športovcov do Pjongčangu padne na piatkovom 53. valnom zhromaždení SOV v Bratislave.

"Naša základná olympijská kvóta bola 1+1, čiže jedna žena a jeden muž. V základnej kvóte figurovali na základe dlhodobých výsledkov Procházková a Mlynár. Neskôr sa do olympijskej listiny podľa FIS bodov zmestili aj Segeč a Klementová. Tá tam naskočila až začiatkom januára. V prípade zisku jednej miestenky navyše na základe relokácie by sa to týkalo Miroslava Šuleka. Systém relokácie funguje tak, že ak niektorý z národných olympijských výborov sa rozhodne vzdať reálne vybojovaných miest, tie sa potom posunú pre ďalšie krajiny. Slovensko je podľa rebríčka na 32. mieste, čiže ak sa bude toľko miesteniek relokovať, získame jedno olympijské miesto navyše," vysvetlil šéf Bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Michal Malák

Rovnako pridal informácie o odletoch slovenskej výpravy bežcov na lyžiach do Kórejskej republiky. Slováci pôjdu vo dvoch etapách. Ženská časť na čele s trénerom Jánom Valuškom s pretekárkami Procházkovou a Klementovou sa poberie na Kórejský polostrov 31. januára, muži s Mlynárom, Segečom, servismanom Ondrejom Benkom-Rybárom a vedúcim Malákom 1. februára. "Na slávnostnom sľube u prezidenta 30. januára by sa mali zúčastniť všetci olympionici okrem Petra Mlynára, ktorý zostane v domácich podmienkach v Štrbskom Plese," dodal M. Malák.


Tagy: Alena Procházková Peter Mlynár Barbora Klementová Andrej Segeč

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA