Košičanky ukončili svoje pôsobenie v Európskej lige so cťou: Ako prvé zdolali Benátky

Radosť hráčok Good Angels Košice
Radosť hráčok Good Angels Košice

BENÁTKY - Basketbalistky Košíc zostali predo dvermi štvrťfinále Európskeho pohára FIBA žien. V stredajšej odvete tretej fázy play-off síce zdolali domáce hráčky klubu Reyer Benátky 73:63, priepastné 21-bodové manko z prvého zápasu sa však ukázalo ako rozhodujúce. Good Angels sú vôbec prvým družstvom, ktoré v tomto ročníku EP dosiaľ dokázalo zdolať tento taliansky tím, v zostave ktorého hrá bývalá slovenská reprezentantka Marie Růžičková.

"Po nešťastnom dueli, ktorý sme absolvovali doma, sme sa vzchopili. Hrali sme s nasadením, mali sme aj šťastie, ale zápas sme kontrolovali od začiatku do konca," povedal  tréner Košíc Peter Jankovič.

"Anjelky" od začiatku potvrdzovali, že do Benátok neprišli na výlet. Napriek dobrej obrane domácich si v prvom polčase utvorili nádejný osembodový náskok. V tretej časti viedli aj o 13 bodov a veľa nechýbalo k prekvapujúcemu obratu. "Škoda, že keď sme boli hore o 13 bodov, sa nám nepodarilo premeniť strelu a inkasovali sme šesť bodov za sebou. To nás pripravilo o šancu byť úspešní," uviedol Jankovič a dodal: "V prvom zápase sme dovolil súperkám veľmi veľa útočných doskokov, hrali sme bez energie a nasadenia. Dnes to bolo naopak, mali síce 11 doskokov, ale dievčatá bojovali jedna za druhú a nedali domácim veľa priestoru."

Košiciam v dvojzápase chýbala kapitánka Zuzana Žirková, ktorá tesne pred prvým stretnutím v metropole východného Slovenska utrpela zranenie členka. Jej absencia sa podpísala najmä na výkone v úvodnom zápase, keď hráčky zaskočila skôr po mentálnej stránke. "Určite nám chýbala, ale tím to ovplyvnilo viac v prvom zápase. Zranila sa deň pre ním a psychicky sme to nezvládli. V odvete sme vedeli, že s ňou nemôžme počítať, dievčatá sa na to nastavili. Vedeli, že to budú musieť potiahnuť aj za ňu. Všetka česť, ako to zvládli," pokračoval Jankovič.

Good Angels Košice začali ťaženie v EP v B-skupine, v ktorej sa stretli s tureckým Mersinom, ruským Krasnojarskom a slovenským Ružomberkom. Zo šiestich zápasov prehrali iba v Turecku, s jedenástimi bodmi ovládli "béčko" a vybojovali si priamy postup do osemfinále, v ktorom si poradili s francúzskym Basket Landes. Napriek sklamaniu z vyradenia je tréner Jankovič spokojný s účinkovaním jeho zvereniek v Európskom pohári. "Určite by som našiel veľa pozitív. Ciele, ktoré sme si dali pred sezónou, sme splnili. Škoda len, že po víťaznom zápase sme sklamaní, ale časom to prejde. Myslím si, že sme odviedli celkom dobrú robotu. Skupinu sme zvládli na výbornú, v play-off to možno nebolo až také dobré. Aj tak sme však vyradili francúzske družstvo a dokázali sme zdolať, dosiaľ jediní, aj kvalitné Benátky," zhodnotil účasť v Európskom pohári Jankovič.

Európska konfrontácia s kvalitnými tímami je nenahraditeľným zdrojom skúseností pre hráčky nielen na klubovej úrovni, ale aj národné družstvo a domácu ligu. Napriek úspešnému účinkovaniu zostáva budúcnosť Košíc v Európskom pohári neistá, tréner Jankovič má však v jeho prínose pre košický a slovenský basketbal jasno: "Všetky tieto zápasy poskytujú hráčkam enormné skúsenosti, ktoré nemôžu získať v domácej lige. Myslím si, že to má pozitívny prínos nielen pre Košice. Som rád, že sa tento rok vo FIBA Cupe predstavili až tri slovenské tímy. Najmä mladé dievčatá, ktoré by mali časom ťahať reprezentáciu, získavajú bohaté skúsenosti. Tie môžu nadobudnúť iba v takýchto ťažkých zápasoch," uzavrel Jankovič.


Tagy: Good Angels Košice

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA