Svet tenisu privíta veľké zmeny: Slávne hviezdy už neudusia mladé talenty

Ilustračné foto
Ilustračné foto

LONDÝN - Hlavná svetová tenisová autorita ITF sa dohodla s komerčnými organizáciami ATP mužov a WTA žien na detailoch tzv. prechodového okruhu od sezóny 2019. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) predznamenala novú štruktúru turnajov vlani v marci, teraz sú po pristúpení Asociácie tenisových profesionálov (ATP) aj Tenisovej asociácie žien (WTA) známe podrobnosti projektu "transition tour".

Na základe štúdie vypracovanej podľa výsledkov dospelých aj juniorov za tri roky dospela ITF k názoru, že v odvetví je priveľa profesionálov a priemerný vek adeptov stúpa. Zo 14 000 hráčov v súťažnom dianí takmer polovica nezíska žiadne prémie a len približne 350 mužov a 250 žien je finančne aspoň na nule, aj to bez zohľadnenia výdavkov na realizačný štáb v nákladovej zložke.

Rada riaditeľov minulý rok schválila vznik ITF transition tour - série podujatí, ktoré poslúžia ako vhodnejšia platforma pri prestupe z mládežníckej kategórie do seniorskej. Novú vstupnú úroveň prechodových podujatí utvorili zmenou štatútu terajších turnajov najnižšej kategórie s dotáciou 15 000 USD. Tenisti budú na transition tour bojovať o Entry Points v internom hodnotení ITF (namiesto bodov do renkingov ATP či WTA), ktoré tým úspešnejším administratívnymi opatreniami zabezpečia o čosi jednoduchší prienik na ITF Pro Circuit a ATP Challenger Tour prostredníctvom stanovených "chránených kvót". Počet hráčov na profi-úrovni v pravom zmysle slova, teda napríklad a najmä podľa postavenia v rebríčkoch ATP či WTA, sa zredukuje približne na 750 mužov a rovnaký počet žien.

Prezident ITF David Haggerty vyhlásil: "Veríme, že zavedenie nového vstupného levelu poskytne hráčom pri prvých krokoch k budúcemu šampiónstvu adresnejší a dostupnejší systém." ITF v komuniké okrem iného podotkla, že chce zvýšiť úroveň turnajov s dôrazom na ochranu integrity.

Transition tour zároveň prospeje ambícii zvýšiť počet krajín organizujúcich turnaje, keďže finančné aj logistické nároky na usporiadateľov podujatí najnižšej kategórie sa významne znížia: ubudne napríklad povinnosť hostiť v danom štáte tri akcie mužov ITF Futures za sebou, teda tzv. satelity. V SR sa to deje na antuke v lete, konkrétne tento rok to na prelome júla a augusta to postupne bude v areáloch TC Empire Trnava, HSC Piešťany a Slávia STU Bratislava. Okrem toho turnaje ITF transition tour potrvajú iba sedem dní vrátane kvalifikácií, teda o jeden či dva dni menej oproti terajšej praxi.

Od sezóny 2019 sa na turnajoch ITF s dotáciou 15 000 USD budú udeľovať iba ITF Entry Points. U mužov sa na podujatiach ITF s dotáciou 25 000 USD a v kvalifikáciách na challengeroch ATP s prémiou do 125 000 USD vrátane bude hrať o ITF Entry Points aj o body do renkingu ATP, pričom na turnajoch ITF s dotáciou 25 000 USD budú body do renkingu ATP až od neskorších kôl. Medzinárodná tenisová federácia pritom avizovala, že počnúc sezónou 2020 ráta na mužských podujatiach ITF s dotáciou 25 000 USD už len so získavaním ITF Entry Points.

Hráči s Entry Points budú mať garantovaný určitý počet miest v kvalifikáciách na challengeroch ATP s dotáciou do 125 000 USD vrátane, kvótu špecifikujú neskôr na základe ďalších analýz a monitoringov. V hlavných súťažiach na ženských turnajoch ITF s dotáciou 25 000 USD bude päť rezervovaných takýchto miest. Zároveň piati juniori z prvej stovky mládežníckeho renkingu ITF budú mať nárok na štart v hlavnej súťaži na seniorských turnajoch ITF transition tour.

ITF sprísni pravidlá vylučujúce štart hráčov s vysokým rebríčkovým postavením na turnajoch s dotáciou 15 000 USD. Momentálne - čisto teoreticky - na nich nemôžu hrať iba muži z Top 150 a ženy z Top 10. Budú to tzv. Play-down rules.

Na konci roka 2018 implementujú ATP, WTA a ITF na základe spoločnej dohody nový renkingový systém. Všetky ATP a WTA body získané na turnajoch ITF s dotáciou 15 000 USD a ATP body z úvodných kôl podujatí ITF s dotáciou 25 000 USD a kvalifikácií challengerov ATP prekonvertujú na ITF Entry Points. ATP, WTA a ITF povedú v roku 2018 tieňové renkingy, aby hráči mali prehľad o budúcich ITF Entry Points.


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Dmitri Lovetsky

DISKUSIA