VIDEO Halák v bráne čaroval a stal sa prvou hviezdou: Historická chvíľa pre Cháru!

Halák priviedol Islanders k víťazstvu.Halák priviedol Islanders k víťazstvu. Zdroj: Foto: SITA/AP/Mary Altaffer

NEW YORK - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák bol dôležitá súčasť víťazstva New Yorku Islanders nad Columbusom 4:3 v sobotňajšom zápase NHL. Halák kryl 46 zo 49 streleckých pokusov hosťujúceho tímu a s úspešnosťou zásahov 93,9% sa stal prvou hviezdou.

Až 25-krát Halák zasiahol v prvej tretine, v ktorej Blue Jackets prestrieľali Islanders 26:12, ale stav na góly bol 1:1. Po druhej tretine hostia viedli 3:2, konečný obrat pre domácich nastolili gólmi v rozpätí 2:25 min tretej tretiny Brock Nelson a Jordan Eberle. Islanders vyhrali doma len po druhý raz z ostatných siedmich duelov.

"Som unavený, nebudem klamať. Toto je pre nás veľké víťazstvo. Dva body, ktoré sme veľmi potrebovali. Vlastne teraz potrebujeme každý bod, šplhať sa po rebríku čo najvyššie. V druhej a tretej tretine sme predviedli obrovskú snahu. Bolo tam veľa dobrých vecí v našej hre. Prvá tretina nebola v našom podaní dobrá, ale našli sme správnu cestu," cituje Jaroslava Haláka oficiálny portál nhl.com. "My sme zasa našli cestu ako prehrať tento zápas. Mám pocit, že začiatkom tretej tretiny sme predviedli niečo podobné k sebadeštrukcii," posťažoval sa tréner Columbusu John Tortorella. Jeho náprotivok Doug Weight nezabudol pochváliť Haláka. "Nesedeli by sme tu takto pokojne, keby Jaro nemal takú parádnu prvú tretinu. Bol asi jediný z nášho tímu, kto si všimol, že sa už začalo hrať," glosoval Weight.

Okrem Haláka bol v sobotňajšom bohatom 13-zápasovom programe NHL zo Slovákov viac viditeľný už len Zdeno Chára. Kapitán Bostonu si pripísal desiatu asistenciu v sezóne, keď mu priznali podiel na góle do prázdnej bránky v podaní Tima Schallera v 59. min. Boston zdolal Toronto 4:1 a brankár Bruins Tuukka Rask zaokrúhlil počet bodovaných štartov v sérii na 20, z toho 18 víťazných. Chára odohral 24 minút, najviac spomedzi všetkých korčuliarov na ľade, pripísal si 5 "hitov", 2 strely súpera zablokoval a dvakrát sám ohrozil brankára Toronta. Čoskoro 41-ročný vyše dvojmetrový obranca odohral 1400. zápas v základnej časti NHL a pripísal si 426. asistenciu. Stal sa len 39. hráčom v celej histórii profiligy, ktorému sa podarilo dovŕšiť hranicu 1400 stretnutí. V tejto sezóne v 50 zápasoch dosiahol 4 góly a 10 asistencií. "Páčil sa mi spôsob, akým sme korčuľovali. V strednej tretine sme súperovi odoberali puky, vracali sa dozadu a tiež dobre napádali. To bol rozdiel v tomto zápase v náš prospech," zhodnotil tréner Bostonu Bruce Cassidy.

Montreal si poradil s Anaheimom 5:2 v úvodnom sobotňajšom zápase NHL. Po presilovkovom zásahu Jeffa Petryho viedli domáci v 24. min už 4:0 a tým predčasne rozhodli o svojom víťazstve. Hráči Anaheimu síce znížili na 2:4, ale posledné slovo mal v 56. min opäť domáci Petry a znova skóroval v presilovej hre. Vyrovnanejší súboj Philadelphia - Ottawa hostia vyhrali 4:3 po samostatných nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil útočník Senators Mike Hoffman v šiestej sérii. Predchádzajúcich 11 hráčov v nájazdoch nebolo úspešných.

Philadelphia - Ottawa 3:4 po sam. nájazdoch (0:2, 1:1, 2:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 24. Couturier (Gudas, Konecny), 55. C. Giroux (Manning, Konecny), 60. Patrick (Gostisbehere, Konecny) - 11. Duchene (Hoffman, White), 12. Brassard (Ceci, Dzingel), 34. DiDomenico (Dzingel), rozhodujúci nájazd Hoffman

Montreal - Anaheim 5:2 (3:0, 1:2, 1:0)
Góly: 7. L. Shaw (Froese), 9. Morrow (Mete, Scherbak), 11. Schlemko (Galchenyuk, Gallagher), 24. Petry (Pacioretty, Galchenyuk), 56. Petry (Morrow, Gallagher) - 29. Perry (Rakell, Fowler), 33. Rakell (N. Ritchie, Fowler)

Winnipeg - Colorado 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 3. Laine (Wheeler, Byfuglien), 46. Roslovic (Wheeler, Chiarot), 60. Ehlers (Perreault)
Marko Daňo (Winnipeg) odohral 6:23 min, 1 strela, 1 "hit", 1 zablokovaná strela

Boston - Toronto 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Góly: 5. Bergeron (Heinen), 30. Pastrňák (Krug, Heinen), 37. Krug (Czarnik, Krejčí), 59. Schaller (Rask, CHÁRA) - 9. Marner (Rielly, Kadri)
Zdeno Chára (Boston) odohral 24:00 min, 1 asistencia, 2 strely, 5 "hitov: 2 zablokované strely, 2 plusky

Buffalo - St. Louis 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Gól: 55. Gunnarsson (Stastny)

Florida - Detroit 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Góly: 4. Ekblad (Huberdeau, Yandle), 33. Barkov (Dadonov, Bjugstad), 60. Huberdeau (Yandle, Ekblad) - 29. DeKeyser (Nielsen, Helm), 43. DeKeyser (Helm, Nielsen)
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 15:46 min, 1 strela, 1 mínuska

New York Islanders - Columbus 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)
Góly: 18. Leddy (Tavares, Barzal), 32. Bailey (Beauvillier, Pulock), 43. Eberle (Barzal, Cizikas), 46. Nelson (Ladd, Pulock) - 7. Anderson (Dubois, Jokinen), 33. Atkinson (Panarin), 39. N. Foligno (Bjorkstrand)
Jaroslav Halák (NY Islanders) odchytal 59:58 min, kryl 46 zo 49 striel, úspešnosť 93,9%, 1. hviezda zápasu

New Jersey - Pittsburgh 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Góly: 21. Zajac (Coleman, Noesen), 24. Coleman (Noesen, Zajac), 50. Zajac (Severson, Hall) - 47. Malkin (Cole, P. Kessel)

Nashville - New York Rangers 5:2 (0:0, 2:0, 3:2)
Góly: 21. P. K. Subban (F. Forsberg, Arvidsson), 38. Fiala (C. Smith), 43. Sissons (P. K. Subban), 55. Arvidsson (Johansen, F. Forsberg), 58. Fiala (Josi, Turris) - 41. J. T. Miller (Zuccarello, McDonagh), 55. Zibanejad (McDonagh, J. T. Miller)

Dallas - Minnesota 6:1 (0:0, 4:0, 2:1)
Góly: 29. Janmark (J. Klingberg, Spezza), 30. Johns, 32. Jamie Benn (Shore, Seguin), 35. Seguin (Jamie Benn, Radulov), 49. Radulov (Seguin), 57. Hamhuis (Pateryn, B. Ritchie) - 46. Zucker (Mikael Granlund, Spurgeon)

Vancouver - Tampa Bay 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)
Góly: 50. Vanek (Stecher, Boeser), 55. Boeser (Sutter) - 1. Kunitz (Straalman, Kučerov), 6. Hedman (Stamkos, Kučerov), 36. Gourde (Sergačev, Peca), 57. Conacher

Calgary - Chicago 4:3 po predĺž. (0:1, 2:2, 1:0 - 1:0)
Góly: 26. Stajan (Hamonic. Brodie), 33. Gaudreau (Ferland, Giordano), 50. Michael Frolík (Backlund), 61. Monahan (Brodie) - 8. Schmalz (P. Kane), 22. Hinostroza (P. Kane, Seabrook), 35. Duclair
Tomáš Jurčo (Chicago) odohral 13:15 min, 2 strely, 1 "hit"

Los Angeles - Arizona 5:0 v 50. min
Góly: 8. Iafallo (Toffoli, A. Kempe), 23. Lewis (Mitchell, Muzzin), 26. A. Kempe (D. Brown), 39. Muzzin (Doughty, Kopitar), 47- Kopitar (Gravel, Iafallo)

Viac o téme: Jaroslav Halák Zdeno Chára