Máme sa na čo tešiť: Slovenský futbal čakajú najlepšie štyri roky, aké doteraz zažil!

Ján Kováčik
Ján Kováčik

BRATISLAVA - Ján Kováčik sa po jednohlasnom opätovnom zvolení za prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) na ďalšie štvorročné obdobie vyjadril, že cíti veľkú zodpovednosť a veľký rešpekt.

Zároveň však po tom, čo aj po piatkovej konferencii SFZ v Senci zostal v pozícii prvého muža slovenského futbalu (nemal protikandidáta, dôveru mu dali všetci prítomní 86 delegáti, pozn.), uviedol: "Neviem síce sľúbiť športové výsledky, ale čo sa týka rozvoja infraštruktúry, budú najbližšie štyri roky najlepšie, aké slovenský futbal doteraz zažil. Ľudia odo mňa očakávajú, že budeme v nastavenom trende pokračovať. Budem robiť všetko, aby sme ja aj celý tím v tomto duchu išli a aby sme ich nesklamali.“

Päťdesiatpäťročný rodák z Brezna, ktorý je pokračovateľom Milana Služaniča (1992 - 1999) a Františka Laurinca (1999 - 2010) a na čele SFZ je nepretržite už viac ako sedem rokov od 25. septembra 2010, má svoje plány aj v novom funkčnom období. "Chceme dokončiť rekonštrukciu štadiónov najmä vo veľkých krajských mestách - Nitre, Trenčíne, Prešove a Košiciach. Budeme pokračovať v budovaní tréningových plôch nielen v okresných mestách, ale aj na dedinách a v menších kluboch. Samozrejme, stále chceme utvárať čo najlepšie podmienky pre mládežnícke kategórie. Budeme sa usilovať aj o vytvorenie takých podmienok pre všetky reprezentácie, aby sme boli úspešní od 'áčka' až po mládežnícke reprezentácie," cituje oficiálna internetová stránka Slovenského futbalového zväzu slová Jána Kováčika, ktorý na margo budovania a uprednostnenia umelých trávnatých ihrísk pred prírodnými poznamenal: "Ihriská s prírodnou trávou existujú, no predovšetkým pre poveternostné podmienky a zimné obdobie je stále veľký záujem o umelú trávu - aby aj v tých troch-štyroch mesiacoch počas zimy mohli hráči, najmä deti, trénovať v dobrých podmienkach."

Slovensko po vybudovaní spomenutej siete štadiónov má v pláne uchádzať sa o organizáciu významných podujatí. "Samozrejme, keď budú štadióny v krajských mestách, tak sa budeme snažiť o usporiadanie záverečného turnaja majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov. Keď bude dokončený Národný futbalový štadión v Bratislave, tak aj o organizáciu Európskeho superpohára. Sú to pre nás výzvy," skonštatoval Ján Kováčik a doplnil: "Snažíme sa hľadať si priestor medzi európskymi krajinami, čo oceňuje Európska futbalová únia (UEFA). V roku 2013 sa u nás konali majstrovstvá Európy do 17 rokov a v roku 2016 majstrovstvá Európy žien do 19 rokov. Najbližšie sa 26. februára v Bratislave uskutoční kongres UEFA, kde sa zíde európska špička a mal by prísť aj prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino. Chceme v tomto trende pokračovať.“

Na otázku, či po dokončení Národného futbalového štadióna v hlavnom meste Slovenska bude hrávať reprezentácia SR iba v Bratislave alebo sa predstaví aj v Trnave či Žiline, "staronový" prezident Slovenského futbalového zväzu poznamenal: "Určite budeme hrať v Bratislave, ale aj v Trnave. Kým bude v Žiline umelá tráva, tak tam národný tím hrať nebude. Budem veľmi rád, keď bude dokončený štadión v Košiciach, lebo tam v minulosti boli vždy dobré podmienky, dobré zázemie a búrlivá atmosféra. Takže sa teším do Košíc."

Hoci uplynulá kvalifikácia MS 2018 nepriniesla vytúžený postup A-tímu SR na finálový turnaj do Ruska a po športovej stránke nie všetko vyšlo k spokojnosti, nezavládla v slovenskom futbale "zlá" nálada. Pod Tatrami sa podarilo zjednotiť futbalové hnutie. "Za sedem a pol roka, čo som na poste prezidenta SFZ, som navštívil všetky oblastné futbalové zväzy. Stretávam sa s ľuďmi z futbalového prostredia, s ktorými som zažil veľmi veľa. Poznám sa hádam so 70 percentami starostov našich miest a obcí. Je to každoročne veľa ciest a stretnutí, preto som sa aj im poďakoval za kamarátstva, ktoré nevznikli z týždňa na týždeň," zdôraznil pre web SFZ Ján Kováčik a dodal: "Na druhej strane som však iba šéfom tímu, s ktorým má zmysel spolupracovať. Verím, že počas nasledujúcich štyroch rokov urobíme ďalší kus roboty a posunieme futbal na Slovensku dopredu. Pre mňa je najväčším zadosťučinením záujem ľudí. Keby mi niekto pred piatimi rokmi povedal, že na vlaňajšie ME "21" do Poľska pricestuje na zápasy slovenského tímu 11 700 divákov a na duel v Trnave s Maltou v kvalifikácii MS 2018 bude prítomných 17 500 divákov, tak sa pousmejem a nebudem mu veriť. Keď som to videl, bol som šťastný. Neradi by sme prišli o tento kapitál."


Tagy: Slovensko Ján Kováčik

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA - Diana Černáková

DISKUSIA