VIDEO Veľké prekvapenie Super Bowlu: Philadelphia prvýkrát siahla na trofej!

Nick Foles drží víťaznú trofej Vincea Lombardiho.Nick Foles drží víťaznú trofej Vincea Lombardiho. Zdroj: SITA

MINNEAPOLIS - Philadelphia Eagles prvýkrát v histórii zámorskej ligy amerického futbalu NFL získali trofej Vincea Lombardiho. V nedeľňajšom Super Bowle LII na US Stadium v Minneapolise zdolali favorita New England Patriots 41:33.

"Orli" sa predstavili vo finále prvýkrát od roku 2004 a dokonale sa revanšovali "Pats" za nezdar spred 14 rokov, v ich, až doteraz posledného vystúpenia v Super Bowle. Eagles viedli po väčšinu duelu. Favorizovaní "Pats" sa po prvý raz dostali do vedenia v záverečnej štvrtine, ale náskok o bod neudržali. Rozhodujúci touchdown skóroval Zach Ertz.

Quarterback Philadelphie Foles zatienil svojho náprotivka, Toma Bradyho - najužitočnejšieho hráča základnej časti, a získal ocenenie MVP Super Bowlu. "Stretla sa úžasná partia. Hráči i realizačný tím. Verili sme si a predviedli to, čo sme chceli," povedal Foles po zápase pre televíziu NBC a dodal: "Splnili sme si detský sen. Je to motivácia pre deti, ktoré nás dnes sledovali a možno v budúcnosti zopakujú náš úspech."

Dvadsaťdeväťročný rozohrávač pritom začal sezónu ako náhradník. V závere sezóny si však "jednotka" Carson Wentz privodila vážne zranenie kolena, a to dovtedajšieho kandidáta na MVP, vyradilo z hry do konca sezóny. Zatracovaný Foles však dokázal svoje kvality, keď v troch zápasoch vyraďovacej fázy stratil iba jedinú loptu - až vo finále.

Super Bowl LII - sumár:

New England Patriots - Philadelphia Eagles 33:41 (3:9, 9:13, 14:7, 7:12)

Úvodný výkop patril Philadelphii. Obhajca však nezužitkoval prvý drive a k slovu sa dostala Philadelphia. Tá sa síce prebojovala tesne pred "end zónu", ale zo svojho útoku dokázala vydolovať iba 3 body za field goal, rovnako, ako vzápätí Patriots. Prvý touchdown dosiahli Eagles, Alshon Jeffrey však pri bodovom potvrdení zlyhal.

V úvode druhej štvrtine "Pats" dostali možnosť field goalu, no Stephen Gostkowski si pripísal prvú minelu v stretnutí, keď nepremenil 26-yardový kop. Jeho zaváhanie potrestal LeGarrette Blount a zdvojnásobil vedenie orlov. Philadelphia sa pokúsila o dvojbodové potvrdenie, ale neúspešne - 15:3. Gostkowski potom svoje prvotné zaváhanie napravil - 6:15, ale zlyhal pri potvrdení touchdownu Jamesa Whita. V závere sa blysol rozohrávač Eagles Nick Foles, ktorý po ukážkovom "trick play" pripísal ďalších 6 bodov na konto svojho tímu. Jake Elliot sa tentokrát nemýlil a Philadelphia išla do polčasovej prestávky s náskokom 12 bodov.

Hneď na začiatku druhého polčasu zdramatizovala duel hviezda Patriotov Rob Gronkowksi, ktorá touchdownom skorigovala na trojbodový rozdiel. Ten však vydržal iba 5 minút, keď Corey Clement zachytil loptu v "end zóne" a videorozhodca potvrdil touchdown, aj tentokrát Elliot zamieril presne - 29:19. Ofenzívne "hody" pokračovali, keď New England ešte v tretej 15-minútovke skorigoval na rozdiel troch bodov.

Záverečné dejstvo začalo v podaní podceňovaných "orlov" - Elliot ich field goalom poslal do vedenia o šesť bodov. Patriots potvrdili povesť špecialistov na záver zápasov a 10 minút pred koncom duelu otočili stav stretnutia - najprv skóroval touchown Gronkowski, Gostkowski úspešne potvrdil za bod. Rozhodujúci moment prišiel v závere, keď v štvrtom downe Eagles pokračovali v hre, a ten napokon vyústil do rozhodujúceho touchdownu v podaní Zacha Ertza. Definitívne ukončil nádeje Patriots Bradley Graham, ktorý vyrazil loptu Tomovi Bradymu a získal útok pre Philadelphiu. Tá svoju šancu už nepustila a získala svoj prvý Super Bowl v histórii.

Viac o téme: Super Bowl New England Patriots Philadelphia Eagles