Froome sa chystá pretekať aj napriek dopingu: Budeme schopní vysvetliť, čo sa stalo!

Chris Froome
Chris Froome

MANCHESTER - Britský cyklista Chris Froome bude štartovať na 5-dňových pretekoch Okolo Andalúzie (14. - 18. februára 2018) napriek tomu, že je vyšetrovaný Medzinárodnou cyklistickou úniou (UCI) za to, že neprešiel dopingovým testom z pretekov Vuelta a Espaňa (19. augusta - 10. septembra 2017) - test jeho moču zo 7. septembra 2017 vykázal koncentráciu salbutamolu 2000 nanogramov, čo je dvojnásobok povolenej maximálnej hodnoty (1000).

Tíms Sky menoval svojho jazdca na preteky Okolo Andalúzie (Ruta del Sol ), ktoré Froome vyhral v roku 2015, v pondelok. Froome a jeho tím Sky odmietli vedomé porušenie antidopingových pravidiel v podobe enormného nárastu povolenej dávky salbutamolu nachádzajúcom sa v cyklistom použitom spreji proti astme. Dvojnásobne namerané množstvo oproti normálu sa snažili vysvetliť zmenenou reakciou tela na salbutamol, ktorá sa mení od človeka k človeku aj na základe environmentálnych faktorov, akým je napríklad dehydratácia organizmu.

Vzhľadom na to, že salbutamol je jednou zo špecificky stanovených látok na predpis na zakázanom zozname WADA, Froomovi predbežne nepozastavili aktívnu činnosť. Ak však nedokáže svojou obhajobou presvedčiť príslušné antidopingové orgány, že jeho vzorka bola skreslená inými faktormi ako dopingom, bude čeliť trestu v duchu pravidiel antidopingu. Froome povedal, že chápe, že "situácia vyvolala veľa neistoty" a je si "istý, že budeme schopní vysvetliť, čo sa stalo".


Tagy: Chris Froome

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA