Pjongčang nás privítal zimou a vetrom: Kazár ako prvý Slovák s antidopingovým testom

Matej Kazár
Matej Kazár

PJONGČANG - Ďalších jedenásť členov slovenskej olympijskej výpravy pricestovalo v pondelok do Kórejskej republiky, krajiny, kde sa už o 4 dni rozhorí oheň v rámci XXIII. zimných olympijských hier. Zjazdárke Veronike Velez-Zuzulovej priniesol jej realizačný tím zo Slovenska lyže, zo športovcov pribudli zjazdári Matej Falat, Barbara Kantorová a Soňa Moravčíkovej, bežec na lyžiach Miroslav Šulek a sánkarka Katarína Šimoňáková. Spolu s nimi prišli aj ďalší členovia realizačných tímov a dvojčlenný predvoj hokejového tímu.

"Privítala ich poriadna zima, v Pjongčangu navyše aj dosť fučalo, takže pocitovo to bolo napriek slnečnému dňu dosť nepríjemné," informuje o tom web Slovenského olympijského výboru.

Z "horských" športovcov v dejisku ZOH 2018 štyri dni pred otvorením Hier zo Slovákov chýbajú už len zjazdárski bratia Adam a Andreas Žampovci, ktorí cez Prahu priletia 6., resp. 11. februára. V stredu dorazí väčšina členov hokejového tímu a krasokorčuliarsky tanečný pár Lucie Myslivečková - Tomáš Csőlley, ktorí sa ubytujú v prímorskej dedine v Kangnungu. Zvyšok hokejistov pricestuje do dejiska hier vo štvrtok prezidentským špeciálom. Potom sa už v prímorskej dedine bude čakať len na krasokorčuliarku Nicole Rajičovú.

V pondelok ako prvý slovenský olympionik v Pjongčangu podstúpil dopingovú kontrolu biatlonista Matej Kazár. Komisár ho "odchytil" na obede v horskej dedine a Matej musel poskytnúť nielen vzorku moču, ale aj krvi.

V pondelok už v oboch olympijských dedinách bolo množstvo ľudí. V prímorskej dedine vidno to, čo si donedávna málokto vedel predstaviť - na jednej z budov veje vlajka Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, ktorá je s hostiteľskou Kórejskou republikou od roku 1953 formálne stále vo vojnovom stave. Keďže medzi lídrami oboch znepriatelených kórejských krajín došlo k dohode, z Pchjongjangu prišla do Pjongčangu početná delegácia.

Je zaujímavé, že funkcionári a tréneri z KĽDR aj z Južnej Kórey chodia v oblečení so symbolmi ich krajiny, ale členky spoločného tímu hokejistiek, ktoré v pondelok absolvovali prvý spoločný tréning v dejisku ZOH (v nedeľu v prípravnom zápase v Inčchone pri Soule podľahli Švédkam 1:3), chodia všetky v bielych dlhých zimných bundách, na ktorých majú ako označenie “krajiny” kontúry Kórejského polostrova v modrej farbe.

Na základe suspendácie Ruského olympijského výboru Medzinárodným olympijským výborom (MOV), ku ktorej došlo v dôsledku odhalenia štátom riadeného dopingového systému v krajine, sú ruskí športovci na ZOH bez označenia vlajkou či štátnym znakom. Na dlhých bundách - pánske sú biele, dámske sivé - majú len v angličtine označenie Olympijskí športovci z Ruska. Na otváracom ceremoniáli 9. februára nastúpia pod olympijskou vlajkou.


Tagy: Matej Kazár Pjongčang 2018

Foto:
TASR - Branislav Račko

DISKUSIA