Gólman Laco sa teší aj na slovenských olympionikov: Chcel by vidieť Vlhovú v akcii

Ján Laco
Ján Laco

BRATISLAVA - Vo februári 2014 obaja reprezentovali Slovensko na ZOH v ruskom Soči, hokejisti Ján Laco a Peter Ölvecký nebudú chýbať pod piatimi kruhmi ani v Pjongčangu 2018. Obaja sa ocitli vo výbere trénera Craiga Ramsayho a v utorok odlietajú do Ázie. Obaja sa na olympijský turnaj tešia.

Brankár Ján Laco pred štyrmi rokmi zasiahol do dvoch zo štyroch zápasov Slovákov, vo veku 36 rokov má na svojom konte dostatok skúseností aj z vrcholných turnajov. Veď v máji 2012 vychytal pre Slovensko striebro na MS v Helsinkách. "Je to olympiáda, takže pri odchode cítim veľkú radosť aj veľké očakávania," hovorí najskúsenejší gólman v slovenskom výbere. Spolu s ním do Kórejskej republiky cestujú aj Branislav Konrád a Patrik Rybár. "Či cestujem na turnaj ako jednotka alebo ako trojka, ako tomu bolo v Soči, je moja príprava vždy rovnaká. Budem sa snažiť pripraviť čo najlepšie a uvidíme, ako to dopadne," myslí si Ján Laco. Jeho úlohou bude na turnaji radiť mladším kolegom, ako sa vyrovnať s tlakom okolia, keďže olympijské súťaže so sebou prinášajú aj nové nároky na mentálnu stránku. "Ak sa bude dať, veľmi rád pomôžem a poradím. Ak aj to je moja úloha, beriem aj tú," poznamenal.

Účasť na olympiáde okrem tlaku na výkony so sebou prináša aj svetlé stránky - možnosť vidieť v akcii ďalších športovcov v boji o medaily. V Soči 2014 boli slovenskí hokejisti priamo na trati pri zlate v šprinte biatlonistky Anastasie Kuzminovej. "Myslím si, že aj teraz nám to vychádza tak, že sa dostaneme na biatlon. Na to sa teším. Mám však pocit, že horská dedina je dosť ďaleko a neviem, či bude priestor vidieť aj iné športy. Rád by som si pozrel zjazdové lyžovanie, hlavne Peťu Vlhovú. Možno sa to však nepodarí. Zostanú nám teda asi športy v prímorskej oblasti," hovorí Ján Laco.

Prvý zápas na ZOH 2018 odohrajú slovenskí hokejisti v stredu 14. februára proti ruskému výberu. "Na začiatok je to kvalitný súper, ktorý preverí, ako na tom sme. Na jednej strane budeme mať veľa síl, na druhej to bude prvý zápas a chýbať nebude štipka nervozity. Verím, že to zvládneme a odohráme dobrý zápas," prezradil skúsený gólman. Aký mal pocit, keď vošiel v pondelok do šatne? "Sršalo z nej veľké odhodlanie. Viacero chalanov asi nomináciu nečakalo, o to viac si všetci vážime, že ideme do Pjongčangu. Všetci urobíme maximum pre to, aby sme odohrali čo najlepší turnaj," poznamenal Ján Laco.

Útočník Peter Ölvecký v Soči 2014 nastúpil v troch dueloch Slovákov, teraz k nim pravdepodobne pridá ďalšie. Do posledného okamihu venoval svoju pozornosť klubovým povinnostiam, teraz už preladil na reprezentačnú nôtu. "Už je to realita, sme tu skoro všetci a chystáme sa na dlhú cestu," hovorí. Rovnako ako ostatní by v Pjongčangu rád zažil a videl niečo nové. "Vždy som bol fanúšik skokov na lyžiach, rád by som si pozrel súťaž na veľkom mostíku. V Soči sme boli na biatlone a radi by sme tam šli aj tentokrát. Bol to super zážitok. Verím, že aj tentokrát sa babám podarí nejaký úspech," prezradil. Spomedzi zahraničných športovcov nemá topfavorita na spoločné stretnutia, no má hneď niekoľko športovcov, ktorých obdivuje. "Napríklad americké lyžiarky Lindsey Vonnová či Mikaela Shiffrinová, obe sú už teraz legendy vo svojom odvetví. Bolo by zaujímavé sa s nimi stretnúť," myslí si Ölvecký.

Tridsaťdvaročný útočník je fanúšik športu. "Ak mám popri hokeji a rodine čas, rád si pozriem zimné športy v telke. Som veľký priaznivec, rád mám zjazdové lyžovanie či biatlon. V minulosti ma viac bavil zjazd, no teraz máme naše baby v slalome a rád pozerám aj ten. Petra Vlhová a Veronika Velez Zuzulová sú veľké mená svetového lyžovania a všetci v tíme im budeme držať palce," poznamenal Peter Ölvecký.


Tagy: Ján Laco Peter Ölvecký

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Pavel Neubauer

DISKUSIA