Jágr o turnaji storočia: Išiel som tam so strachom a vrátil sa so zlatom!

Jaromír Jágr
Jaromír Jágr

PRAHA - Keď útočník Jaromír Jágr spomína na 20 rokov starý triumf českých hokejistov v Nagane, ako prvá sa mu vybaví cesta so zlatou olympijskou medailou medzi davy fanúšikov z letiska na Staromestské námestie. Štyridsaťpäťročný jediný aktívny hráč z úspešného tímu síce nestihol celý ceremoniál v pražskej Sieni slávy, ale aj tak si výročné stretnutie s parťákmi z 'Turnaja storočia' aj následnú autogramiádu patrične vychutnal.

"Počas kariéry odohráte veľa víťazných zápasov a nepozeráte na to, či je to olympiáda, majstrovstvá sveta alebo základná časť. Čo mi utkvelo v pamäti, je cesta z letiska na námestie, kde nás vítali tisíce ľudí a bolo vidieť, že sú radi, že nás vidia," povedal novinárom Jágr, ktorý po návrate z NHL z Calgary pomáha prvoligovému Kladnu k postupu do extraligy.

"Človek si na Nagano spomenie, pretože sa o ňom veľa hovorí. Nazýva sa to Turnaj storočia, prvýkrát po dlhej dobe sa zišli profesionáli počas sezóny a na olympiáde. Najlepší proti najlepším. Nikto nás nepasoval na medailu a nám sa to podarilo," podotkol Jágr, ktorý vtedy v priebehu turnaja oslávil 26. narodeniny.

"Nikto netipoval, že by sme mohli urobiť nejaký úspech alebo dokonca priviezť medailu. Myslím si, že aj mimo mantinely tam boli chvíle, kedy to trochu stmelilo národ. Bolo vidieť, že celých desať miliónov ľudí ťahá za jeden povraz," vybavil si druhý najproduktívnejší hokejista v dejinách NHL.

Jágr na rozdiel od ostatných stále neukončil kariéru a dokonca v tejto sezóne ešte hral v NHL. "Niekto musí byť posledný. Akonáhle raz skončíš a nie si aktívny, je ťažké sa vrátiť naspäť. Snažím sa to trošičku odďaľovať," uviedol s úsmevom Jágr.

Zaspomínal aj na zosnulého trénera Ivana Hlinku. "Bola to obrovská osobnosť. Hráč, ktorý bol suverénne najlepší, už keď hral. Väčšina hráčov si ho tak pamätala, pre veľa z nich bol aj veľkým vzorom," povedal. "O to mal jednoduchší výber mužstva. Keď niečo povedal, všetci ho rešpektovali, pretože vedeli, že to, čo povie, dáva zmysel. Nie preto, že si to myslia, ale keďže to prežil, zažil a hral," opísal Jágr, ktorý pod Hlinkom krátko nastupoval aj v Pittsburghu.

Český tím v Nagane medzi favoritov nepatril, ale cestou za zlatom v play-off postupne vyradil Spojené štáty americké, Kanadu a vo finále zdolal Rusko. "Určite nám nikto neveril. Môžem hovoriť za seba, išiel som tam so strachom, aby sme neurobili ďalšiu hanbu ako na Svetovom pohári o dva roky skôr. Možno nám Svetový pohár pomohol vrátane porážky s Nemeckom," vybavil si Jágr debakel 1:7. "Možno nás tá prehra nakopla. Mali sme strach a vďaka nemu sme dokráčali až k zlatu," dodal.


Tagy: Jaromír Jágr

Zdroj:
ČTK
Foto:
rytirikladno.cz/Bohumil Kučera

DISKUSIA