Olympijská nádej desiatok Rusov žije: O všetkom sa rozhodne v hodine dvanástej

Ilustračné foto
Ilustračné foto

PJONGČANG - Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne informoval, že ďalšia skupina 13 ruských športovcov a 2 trénerov žiada prostredníctvom odvolania možnosť štartu na zimných olympijských hrách v Pjongčangu, pričom ich mená nešpecifikoval. Podľa informácií z ruských zdrojov ide o športovcov, ktorým Športový arbitrážny súd (CAS) minulý štvrtok pre nedostatok dôkazov zrušil doživotný zákaz štartu na olympiádach vrátane účasti na nadchádzajúcej v Kórejskej republike a teraz si chcú vymôcť právo účasti.

Je to reakcia na rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru, ktorý sa uzniesol, že im neumožní účasť a dodatočnú nomináciu v Kórejskej republike, o ktorú Rusi požiadali. Sú medzi nimi aj dvaja olympijskí víťazi, bežec na lyžiach Alexander Legkov a skeletonista Alexander Tretiakov.

V utorok sa na súd obrátilo 32 ruských športovcov proti ich vylúčeniu zo ZOH 2018 v Pjongčangu. Prípadom sa mal zaoberať CAS v dejisku Hier v stredu od 13. hodiny, rokovanie bolo odročené na štvrtok. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) môže do štvrtka do 9.00 h podávať písomné návrhy. Komisia bude potom pokračovať vypočúvaním 32 prípadov ruských športovcov spolu s ďalšími 15, ktoré boli podané v stredu 7. februára. Výsledky by mala komisia oznámiť vo štvrtok neskoro večer alebo v piatok. Informoval o tom CAS prostredníctvom tlačovej správy.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) nepozve na zimné olympijské hry do Pjongčangu (9. - 25. februára 2018) ruských športovcov, ktorým Športový arbitrážny súd (CAS) vo štvrtok zrušil pre nedostatok dôkazov doživotný zákaz štartu na olympiádach vrátane účasti na nadchádzajúcej v Kórejskej republike. Na základe rozhodnutia Športového arbitrážneho súdu žiadalo Rusko o dodatočnú nomináciu 13 športovcov (plus dvoch trénerov) z 28, ktorým CAS vyhovel pri odvolaní sa proti trestom za doping. V pondelňajšom stanovisku MOV uviedol, že rozhodnutie CAS nezbavilo športovcov podozrenia z dopingu a netvrdilo, že zainteresovaných možno jednoznačne považovať za čistých.

"Myslím si, že máme dobré argumenty. Teraz prebieha procedúra, a tak nebudem špekulovať o záveroch," povedal na margo odvolaní sa ruských športovcov prezident MOV Thomas Bach.


Tagy: Rusko ZOH 2018 Pjongčang

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Charlie Riedel

DISKUSIA