Zimná olympiáda zbližuje kórejský polostrov: Pjongčang navštívi aj sestra vodcu KĽDR

Na severokórejský líder Kim Čong-un a jeho sestra Kim Jo-čong
Na severokórejský líder Kim Čong-un a jeho sestra Kim Jo-čong

PJONGČANG - Zimné olympijské hry v kórejskom Pjongčangu navštívi aj sestra vodcu KĽDR Kim Jo-čong. Stane sa prvou členkou vládnucej dynastie zo severu, ktorá navštívi južnú časť rozdeleného polostrova od roku 1953, keď znepriatelené štáty uzavreli prímerie. Ministerstvo pre zjednotenie v stanovisku uviedlo, že komunistická delegácia by mala doraziť do dejiska ZOH v piatok. Súčasťou návštevy bude aj predseda prezídia Najvyššieho ľudového zhromaždenia Kim Jong-nam.

Obe krajiny sa počas ZOH k sebe priblížili. Na podujatí nastúpi aj spojená reprezentácia hokejistiek. Ide o prvý spoločný tím pod piatimi kruhmi. V roku 1991 sa predstavili zjednotené výbery na MS vo futbale hráčov do 20 rokov a na svetovom šampionáte v stolnom tenise. Kórejskému postupnému zbližovaniu fandí aj pápež František, ktorý požehnal Hrám a vyjadril nádej nad mierovým urovnaním polstoročia starého konfliktu. Oba štáty sú totiž de iure vo vojnovom stave, keď v roku 1953 po trojročnej ozbrojenej konfrontácii podpísali iba prímerie.

Vo vzťahoch medzi komunistickým severom a kapitalistickým juhom ide o prelom v doterajších vzťahoch, keď KĽDR svojimi jadrovými ambíciami zvyšovala napätie v regióne. Pred olympiádou dokonca niektoré krajiny prehodnocovali účasť svojich športovcov z bezpečnostných dôvodov.


Tagy: ZOH 2018 Pjongčang Kim Jo-čong

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP

DISKUSIA