Hokejisti s prezidentom Kiskom odleteli vládnym špeciálom, Zuzulová náhle zmenila ubytovanie

Prezident Andrej Kiska so slovenskými športovcami pri odlete vládnym špeciálom
Prezident Andrej Kiska so slovenskými športovcami pri odlete vládnym špeciálom

KANGNUNG - Už len zjazdár Andreas Žampa a krasokorčuliarka Nicole Rajičová chýbajú do celkového počtu 56 slovenských športovcov v dejisku XXIII. zimných olympijských hier v Pjongčangu. Svoju výpravu už skompletizovali aj hokejisti, zostávajúci siedmi ich členovia do Kórejskej republiky prileteli spolu s prezidentom Andrejom Kiskom jeho špeciálom. Mladší zo Žampovcov príde do dejiska ZOH 11. februára a v USA žijúca Rajičová ešte o dva dni neskôr.

Drvivá väčšina slovenských športovcov už má za sebou nevyhnutnú aklimatizáciu a pripravuje sa na svoje súťaže. Menšie problémy aj Slovákom spôsobil pridelený počet miest v horskej dedine v Pjongčangu, ktorá vzhľadom na menšiu kapacitu nemôže uspokojiť všetky požiadavky.

"Do stredy sme museli fungovať v provizórnom režime, nároky realizačných tímov boli vyššie, než nám vedeli vyhovieť organizátori. Potom sa však časť členov našej výpravy presťahovala do objednaných hotelov a teraz sú už všetci spokojní. V okolitých hoteloch býva 15 členov realizačných tímov,“ povedal vedúci slovenskej výpravy Roman Buček. Pridal aj zaujímavosť: zjazdová lyžiarka a vlajkonosička slovenskej výpravy Veronika Velez-Zuzulová pôvodne mala bývať v hoteli v blízkosti lanovky, ale napokon uprednostnila ubytovanie v olympijskej dedine. Kým v horách sa viacerí účastníci tlačia, v prímorskej dedine v Kangnungu majú v apartmánoch dostatok priestoru."Jednotlivé budovy ani nie sú stopercentne zaplnené. Celkovo je vybavenie a úroveň ubytovania dobrá,“ myslí si Roman Buček.

V olympijských dedinách majú účastníci k dispozícii byty s viacerými izbami, akési menšie apartmány. Ich súčasťou sú aj kuchynky s vybavením, ale ich príslušenstvo je zabalené do fóliového ochranného krytu. Inými slovami - nepoužiteľné. "Na prvý pohľad to nie je estetické. Kórejčania už väčšinu apartmánov v olympijských dedinách predali ako byty, a nechcú zničiť ich zariadenie. Snažia sa len ochrániť svoj majetok,“ vysvetlil Buček.

Zástupcovia výprav žiadali organizátorov aj o posilnenie spojov na športoviská, ktoré síce premávali podľa plánu, ale nevyhovovali rozvrhu športovcov a tiež boli preplnené. Postupne harmonogram odchodov a príchodov upravili. "Sú to bežné predolympijské problémy. Na každej je pred začiatkom veľký zhon, niektoré detaily sa dajú doladiť až za plnej prevádzky,“ podotkol Buček.

Šéf slovenskej výpravy sa vyjadril aj k účasti športovcov na piatkovom slávnostnom otvorení ZOH 2018, ktoré sa na Olympijskom štadióne v Pjongčangu uskutoční o 20.00 h miestneho času (na Slovensku o 8 hodín menej). Zo strany slovenských športovcov je o to veľký záujem, a to aj napriek predpovediam o chladnom počasí či avizovanom dlhšom čakaní pred vstupom na štadión. Slovensko môže na ceremoniáli zastupovať maximálne 62 účastníkov vrátane členov realizačných tímov. "Určite tam budú chýbať biatlonistky na čele s Anastasiou Kuzminovou, ktoré už o deň neskôr absolvujú rýchlostné preteky. Dopyt o účasť na otvorení je enormný. Chceli sme využiť kapacity od iných výprav, ale aj kolegovia zostali zaskočení záujmom a pýtali sa, či nemáme voľné vstupy,“ dodal Buček.


Tagy: Nicole Rajičová Andreas Žampa Andrej Kiska

Zdroj:
SITA
Foto:
Facebook - Andrej Kiska

DISKUSIA