Slováci outsidermi? Ramsay o našej silnej zbrani, ktorá môže zaskočiť hviezdne Rusko aj USA!

Tréner Craig Ramsay na tréningu SlovákovTréner Craig Ramsay na tréningu Slovákov Zdroj: TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA - Aj keď kanadský tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay považuje výber Ruska za najsilnejší tím v Pjongčangu, Slovensko podľa neho nie je výkonnostne ďaleko za veľkým favoritom. Bývalý kouč NHL sa snaží pozdvihnúť sebavedomie Slovákov, pretože verí, že ako outsider turnaja kľudne môžu poraziť aj favoritov ako Rusko, Kanada, Švédsko či USA, len v to sami musia veriť.

"Snažíme sa zmeniť nastavenie mysle tak, aby sme mali pocit, že ideme vyhrať a nie len dúfať a veriť, že vyhráme," uviedol skúsený kanadský lodivod. Slovensko, Fínsko aj Nemecko nie sú v Pjongčangu považovaní za favoritov, ale aj tak majú kvalitné tímy a brankárov, ktorí môžu zatiahnuť roletu a bezchybným výkonom poriadne znervózňovať ofenzívne hviezdy súperov a najmä pri relatívnej krátkosti olympijského turnaja môžu byť výkony gólmanov rozhodujúcim faktorom. 

Slovenský brankár Patrik Rybár Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR - Michal Svítok

Tak Fíni ako aj Nemci majú v nominácii výborných brankárov, ktorí môžu vychytať aj hviezdnych útočníkov veľkých favoritov a v tomto ohľade nezaostáva ani Slovensko. V štyroch predolympijských turnajových zápasoch až štyria rozliční slovenskí brankári dosiahli honor prvej hviezdy a trio Ján Laco, Branislav Konrád a Patrik Rybár je pripravené čeliť veľkým favoritom aj v Pjongčangu. 

"Ste šikovný tréner ak je váš brankár naozaj dobrý," uviedol bývalý lodivod Buffala, Philadelphie a Atlanty, ktorý ako asistent trénera vyhral Stanley Cup s Tampou Bay. "Ak naši brankári Konrád, Laco a Rybár zachytajú na turnaji tak dobre ako v zápasoch predtým, prinajmenšom to nám dáva šancu," uviedol kanadský kouč Slovenska. 

Brankár Ján Laco počas Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR - Michal Svítok

Ramsay sleduje aj nemecký tím a verí, že tím trénera Marca Sturma má šancu uspieť ak sa dočká dobrých brankárskych výkonov trojice Timo Pielmeier, Danny aus den Birken či Dennis Endras. "Vedia korčuľovať, sú fyzicki zdatní," uviedol Ramsay. "Marco odviedol s týmto tímom skvelú robotu. Porazili sme ich v novembri na Nemeckom pohári, ale boli veľmi agresívni. Nepustili červenú ani modrú čiaru a boli hore aj dole."

Ramsay chce, aby Slovensko hralo svoju vlastnú hru. Na súpiske je však len pár bývalých hráčov NHL vrátane dvojice útočníkov Ladislav Nagy a Tomáš Surový, ktorí by to v ofenzíve proti favorizovaným Rusom či USA mohli potiahnuť. "Sú chvíle, kedy musíte byť šikovný, ale musíme byť agresívnejší," uviedol Ramsay. "Potrebujeme mať piatich chalanov, ktorí sa na ľade zjednotia vpredu aj vzadu. Radšej by som videl korčuľovanie dopredu aj dozadu ako len státie okolo stredu ľadovej plochy. Nikdy som to nemal ako tréner rád a myslím, že musíme byť agresívnejší a vyjsť von a pokúsiť sa vyhrať a nie sa len spoliehať na držanie sa v hre a dúfať, že možno skórujeme v neskoršej fáze hry," uzavrel tréner Slovákov, ktorý už s mužstvom v dejisku turnaja absolvoval aj prvý tréning. 

Craig Ramsay a tréner Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR - Michal Svítok

Slovensko začne svoje účinkovanie v kórejskom Pjongčangu duelom proti Rusom v stredu 14. februára. Duel základnej B-skupiny naplánovali na 21.10 h miestneho času (13.10 h SEČ) do 10-tisícovej haly Gangneung Hockey Centre. V rovnakom dejisku sa uskutoční aj súboj USA - Slovensko v piatok 16. februára, tentokrát o 12.10 h miestneho času (4.10 h SEČ). Už o deň neskôr v 6-tisícovej hale Kwandong Hockey Centre odohrajú zverenci trénera Ramsayho súboj proti Slovincom, v sobotu 17. februára sa začne o 21.10 h miestneho času (13.10 h SEČ).

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Ján Laco Branislav Konrád Slovensko Patrik Rybár Craig Ramsay
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Michal Svítok
  • Zdroj: športky

Súvisiace články