Posledná nádej pre Rusko zhasla: Verdikt, ktorý podporuje boj proti dopingu!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

PJONGČANG - Športový arbitrážny súd (CAS) v piatok zamietol žiadosť 45 ruských športovcov, ktorí sa takouto formou usilovali o zisk dodatočnej pozvánky na ZOH 2018 do Pjongčangu. CAS neuznal odvolanie proti zákazu štartu pre túto skupinu zo strany Medzinárodného olympijského výboru.

Minulý týždeň CAS zrušil doživotný zákaz štartu na ZOH pre veľkú skupinu Rusov, v piatok však uznal právo Medzinárodného olympijského výboru nepozvať ich na ZOH 2018. V Pjongčangu sa tak predstaví 168 športovcov z Ruska, ktorí po podrobnom preskúmaní dostali pozvanie od Medzinárodného olympijského výboru. Budú však štartovať pod neutrálnou vlajkou, absolútny zákaz platí na všetky ruské národné symboly vrátane hymny a vlajky. Na základe piatkového verdiktu CAS bude pod piatimi kruhmi chýbať brat úspešnej slovenskej biatlonistky Anastasie Kuzminovej Anton Šipulin. Celú kauzu má na svedomí štátom riadený doping na predchádzajúcich ZOH, ktoré sa vo februári 2014 konali v Soči. Piatkové rozhodnutie CAS potešilo šéfa Medzinárodnej antidopingovej agentúry (CAS) Craiga Reedieho, ktorý ho označil za "absolútne správne". "Vítame tento verdikt, ktorý podporuje boj proti dopingu," uviedol za Medzinárodný olympijský výbor jeho hovorca Mark Adams.

Podľa uznávaného športového právnika Stephena Hessa ide o správne rozhodnutie. "Medzinárodný olympijský výbor mal právo určiť, kto môže a kto nemôže štartovať na olympiáde. Ak by sa v Pjongčangu predstavil ruský tím, CAS by mohol nakázať pustiť týchto športovcov na ZOH. Rusi však svoj tím nemajú, v Kórejskej republike sa predstavia olympijskí športovci, ktorí sú z Ruska," povedal Hess.


Tagy: Rusko doping ZOH 2018 Pjongčang

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Felipe Dana

DISKUSIA