Poliaci s poriadne nabitou zostavou: Nemať medailové ambície by bola falošná skromnosť

Kamil Stoch
Kamil Stoch

PJONGČANG - Najhorúcejším medailovým želiezkom Poľska na XXIII. ZOH v kórejskom Pjongčangu je bezpochyby skokan na lyžiach Kamil Stoch. Obhajca olympijského prvenstva z ruského Soči 2014 skončil vo štvrtkovej kvalifikácii na strednom mostíku HS-109 druhý za Nemcom Andreasom Wellingerom. Cítil však, že to nebol jeho najlepší výkon. V tréningu dosiahol 102 metrov, v kvalifikácii sa zlepšil o dva metre.

"Tento skok bol na dobrej úrovni. Síce som sa odrazil trochu neskoro, ale technicky som ho zvládol veľmi dobre. Cítim, že stále môžem niečo urobiť ešte lepšie," povedal 30-ročný rodák zo Zakopaného pri mikrofóne Poľskej televízie.

Aj keď momentálny líder Svetového pohára 2017/2018 pôsobí pokojným a vyrovnaným dojmom, účasť "pod piatimi kruhmi" je aj pre neho mimoriadna udalosť. Priznal, že v Pjongčangu túži nadviazať na dve zlaté olympijské medaily spred štyroch rokov. "Nie je to tak, že som totálne bez emócií. Niekedy s tým musím bojovať, inokedy je to jednoduchšie. Mávam aj horšie chvíle. Viem, kde sa nachádzam a uvedomujem si, prečo som tu. S týmto pocitom sa snažím robiť to, čo viem najlepšie," doplnil Stoch. V ďalekej Ázii ho sprevádza manželka Ewa, no ako poznamenal, jej prítomnosť ho nerozptyľuje. "Vždy vravievam, že tvoj domov je tam, kde je aj tvoja žena. Cítim sa omnoho lepšie vediac, že moja najbližšia osoba je pri mne," podotkol víťaz nedávneho Turné štyroch mostíkov, kde ovládol všetky štyri súťaže.

Sympatický Poliak si v už Kórejskej republike stihol získať srdcia tamojších fanúšičiek. Tie ho prišli na štvrtkovú kvalifikáciu povzbudiť s poľskými vlajkami a hlasno povzbudzovali nielen Stocha, ale aj jeho krajanov. "Je to milé, že máme takýchto fanúšikov. Celkovo sa mi v Pjongčangu páči. Sú tu dobré podmienky, veľmi mi chutí jedlo, ktoré nám pripravujú," skonštatoval Stoch. Poliaci sa na olympijskej scéne môžu tradične oprieť o silnú fanúšikovskú podporu. "Niekto zbiera odznaky, iný známky, my chodievame podporovať našich športovcov na olympiádu," poznamenal jeden z "bielo-červených kibicov", ktorý taktiež dúfa, že v sobotu 10. februára od 13.35 h SEČ (v Pjongčangu je o osem hodín viac, pozn.) bude môcť spolu s ďalšími krajanmi zhliadnuť medailový zisk nielen v podaní Stocha, ale prípadne aj niektorého z ďalších poľských skokanov.

Tí sa v kvalifikácii predstavili vo veľmi dobrom svetle – spomenutý Stoch bol druhý, Dawid Kubacki skončil tretí, Stefan Hula obsadil 9. priečku a Macieja Kota klasifikovali na 11. pozícii. "Nemať medailové ambície, zvlášť pri kvalite, ktorú máme, by bola falošná skromnosť," poznamenal otec posledného menovaného Rafal Kot, expert v štúdiu Poľskej televízie.


Tagy: Kamil Stoch Rafal Kot

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Matthias Schrader

DISKUSIA