VIDEO Lyžiarska kráľovná v slzách: Čo dohnalo Vonnovú k plaču na tlačovke?

Lindsey Vonnová
Lindsey Vonnová

PJONGČANG - Vo Svetovom pohári je suverénne najúspešnejšia zjazdárka histórie a úlohu kráľovnej rýchlostných disciplín chce Lindsey Vonnová potvrdiť aj na olympijských svahoch v Kórei. Aspoň jedno zlato by rada ešte získala a má k tomu extra motiváciu. Triumf by venovala nedávno zosnulému dedkovi.

Keď na neho na tlačovej konferencii spomínala, prepukla v plač. 88-ročný Don Kildow v 50. rokoch slúžil v americkej armáde počas vojny v Kórei, a keď na túto tému prišla dnes reč, neubránila sa lyžiarka emóciám. "Veľmi mi chýba a priala by som si, aby tu bol so mnou. Bol mi oporou, nesmierne dôležitou súčasťou môjho života. Chcem vyhrať pre neho," povedala Vonnová.

Tridsaťtriročná lyžiarka bude štartovať na olympiáde štvrtýkrát. O minulé hry v Soči prišla kvôli operácii kolena a chce nadviazať na zlato v zjazde z Vancouveru, kde brala aj bronz zo super-G. Prvýkrát sa predstaví v sobotu 17. februára v superobrovskom slalome.

Vonnová pod piatimi kruhmi štartovala prvýkrát v 17 rokoch v Salt Lake City, kde išla kombináciu. Jej športový život lemujú zdravotné problémy, teraz sa cíti v dobrej kondícii i pohode. "V roku 2010 som na tom bola zdravotne omnoho lepšie, ale teraz som silnejším športovcom. Nielen fyzicky, aj duševne. Mám toho veľa za sebou," porovnávala.

Aby teraz riziko zdravotných problémov eliminovala čo najviac, sedela pred novinármi v tenkých čiernych rukaviciach. Bála sa nákazy norovírusu, ktorý koluje medzi pracovníkmi hier. "Nechcem byť chorá. Neviem, kto z vás je. Chcem mať proste istotu," vysvetlila.

Vo Svetovom pohári sa v počte víťazstiev zatiaľ dostala na číslo 81. Ďalej sa blíži absolútnemu rekordu švédskej legendy Ingemara Stenmarka, na ktorého jej chýba päť víťazstiev. Hneď po olympiáde na ďalšie útočiť nebude, pretože si dopraje pauzu. "Zaletím domov a pár pretekov vynechám," povedala dnes.

Štartovať nebude v Crans Montane ani v Ofterschwangu, vo finále Svetového pohára v Aare už chce znovu pretekať. "A potom určite ešte najmenej jednu sezónu. Chcem rekord prekonať," sľúbila.


Tagy: Lindsey Vonnová

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/J. David Ake; Video: Youtube

DISKUSIA