Najväčšie odmeny za medaile pre Talianov: Švédi bojujú o česť, Slováci niekde v strede

Medaile na ZOH 2018
Medaile na ZOH 2018

PJONGČANG - Odmena za olympijskej medaily sa v jednotlivých krajinách veľmi líši. Najštedrejší sú podľa dostupných informácií Taliani, ktorých olympijský víťaz dostane 150 tisíc eur na ruku a ďalších 30 tisíc ročne po dobu štyroch rokov. Naproti tomu Švédi tradične dostávajú len maskotov hier.

Slovenský olympijský výbor je v odmeňovaní medailistov niekde uprostred. Za zlato dostanú naši športovci 50.000, za striebro 40.000 a za bronz 30.000.

Viac ako sto tisíc eur majú za zlato sľúbených Lotyši, Litovčania aj Bulhari, ale štátny rozpočet ich krajín to asi príliš nepocítia. Pobaltské republiky ešte žiadne zlato na zimných hrách nezískali, jediné bulharskej zlato z biatlonu je už dvadsať rokov staré.

Krajiny, ktoré patria v zimných športoch k veľmociam, sú šetrnejšie. Nemci dostanú za zlato dvadsať tisíc eur a môžu len závidieť futbalistom, ktorým by obhajoba triumfu na majstrovstvách sveta vyniesla 350 tisíc pre každého hráča. Olympijský víťaz z Holandska sa môže tešiť na 25-tisíc eur, ale len za prvé zlato. Ďalšie už takú hodnotu nemá, za tretie víťazstvo by bolo už len osem tisíc, čo asi rýchlokorčuliarov dosť mrzí.

Američania si v porovnaní so Soči polepšili, odmena vzrástla o päťdesiat percent na 37.500 dolárov, navyše Obamova administratíva presadila, že olympijské prémie nebudú zdanené. Rusi síce štartujú pod neutrálnou vlajkou, ale prémie brať budú. Za víťazstvo je 56 tisíc eur a luxusné auto.

Poliaci vedľa 50 tisíc eur za víťazstvo budú od štyridsiatich rokov poberať doživotnú rentu. Tá síce vychádza v prepočte len na 620 eur, ale tvorí asi dve tretiny priemerného poľského platu. Kórejskí olympijskí víťazi majú tiež zaistený priemerný dôchodok, ale ešte väčšou odmenou je pre nich oslobodenie od vojenskej služby.

Švédi ako obvykle na hrách bojujú len o česť a slávu. Nóri sú na tom podobne, ale môžu aspoň získať jednoročné štipendium až do výšky 12-tisíc eur. Pokiaľ však pretekaním zarobia viac ako 50 tisíc ročne, čo väčšina nórskych hviezd má, potom nedostanú tiež nič.

Samotné medaily majú cenu obsahu zlata, čo je necelých šesťsto dolárov. Dajú sa však predať oveľa výhodnejšie. U menej známych športovcov sa cena pohybuje okolo desať tisíc dolárov. Jedna zo štyroch medailí Jesseho Owensa z roku 1936 bola pred piatimi rokmi vydražená za jeden a pol milióna dolárov.


Tagy: Taliansko Slovensko Švédsko Medaila

Zdroj:
ČTK, športky
Foto:
TASR/AP

DISKUSIA