Prehovoril o ruskom dopingu, teraz sa bojí o život: Putin ma chce nechať zabiť!

Vladimir Putin
Vladimir Putin

NEW YORK - Bývalý riaditeľ moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov sa obáva, že mu ruský prezident Vladimír Putin stále usiluje o život. Funkcionár, ktorý prehovoril o štátom organizovanom dopingu v Rusku, to povedal v prvom televíznom rozhovore po odchode do USA pred tromi rokmi.

Rodčenkov sa objavil pred kamerami televízie CBS so zmenenou vizážou. Vysvetlil, že k nej siahol z bezpečnostných dôvodov. "Mám informácie, že môj život je naďalej v ohrození, preto sme museli urobiť potrebné kroky," povedal.

V USA žije na utajenom mieste a je zaradený do programu na ochranu svedkov. Napriek tomu ďalej žije v strachu, že sa ho Kremeľ snaží všetkými prostriedkami umlčať. Na priamu otázku, či ho chce prezident Putin nechať zabiť, odpovedal: "Áno."

Putin ho pred časom obvinil z protizákonnej činnosti a dodal, že Rodčenkov mal byť zavretý vo väzení. Hovoril aj o jeho psychických problémoch a pokusu o samovraždu. "Ale všetko je založené na priznaní tohto človeka, ktorému sotva možno vôbec dôverovať," vyhlásil ruský prezident.

Rodčenkovovo priznanie pomohlo odhaliť systematický doping domácich športovcov počas zimných olympijských hier 2014 v Soči. Na základe vyšetrovania potom MOV zakázal Rusku účasť na tohtoročných hrách v Pjongčhangu, vybraní ruskí reprezentanti však na ZOH môžu štartovať pod neutrálnou vlajkou.


Tagy: Rusko doping Vladimir Putin Grigorij Rodčenkov

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/Grigory Dukor/Pool Photo/AP

DISKUSIA