Rybáriková mala v prvom zápase problémy s chrbátom: Dúfam, že do nedele sa to zlepší

Slovenská tenistka Magdaléna RybárikováSlovenská tenistka Magdaléna Rybáriková Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA - Slovenské tenistky hrajú po úvodnom dni zápasu 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie s Ruskom nerozhodne 1:1. O vyrovnávajúci bod pre domáce farby sa na harde v bratislavskom NTC postarala slovenská jednotka Magdaléna Rybáriková, ktorá zdolala ruskú dvojku Annu Kalinskú po trojsetovej bitke 5:7, 6:3, 6:4. V druhom dejstve otočila z 1:3, v treťom z 2:4.

Rybárikovej, ktorá mala počas fedcupového týždňa problémy s chrbtom, vyšiel úvod zápasu s Kalinskou a po rýchlom brejku sa ujala vedenia 3:1. Mladá Ruska však v ďalších minútach otočila na 4:3 a v koncovke setu mala navrch. Kalinská ťažila z dobrého pohybu po dvorci. Bývalá víťazka juniorskej štvorhry na Australian Open diktovala tempo výmen, kvalitne returnovala a po druhom servise Rybárikovej neustále tlačila Slovenku do defenzívy.

Na začiatku druhého dejstva viedla Kalinská 3:1, no Rybáriková následne získala päť gemov za sebou a vynútila si tretí set. Vlaňajšia semifinalistka Wimbledone pridala na agresivite, umiestňovala loptičky tesne k základnej čiare a táto taktika na súperku platila. V treťom sete však Kalinská opäť ožila, za stavu 1:1 vďaka odvážnej hre prelomila podanie Rybárikovej a v piatom geme mala dva brejkbaly na 4:1. Rybáriková ale znížila na 3:2, v ôsmom geme čistou hrou zobrala Kalinskej servis a vyrovnala na 4:4. V koncovke napokon zúročila svoje skúsenosti a v desiatom geme premenila hneď prvý mečbal.

"Bolo to vydreté víťazstvo, ale som veľmi rada, že sa mi podarilo vyrovnať na 1:1. Potvrdilo sa, že Fed Cup je niečo iné ako turnaje a každý zápas je otvorený. Kalinská hrala až do stavu 3:1 v druhom sete naozaj veľmi dobre, podala nadštandardný výkon. Potom trochu zneistela, čo som využila, no v treťom sete to bol opäť veľký boj. Povrch mi moc nesedel, slajzy ani servis mi až tak na ňom nepísali. Počas celého zápasu som mala stuhnutý chrbát, limitovalo ma to hlavne pri podaní. Pomohol mi medical time out za stavu 3:4 v treťom sete. Dúfam, že do nedele sa to zlepší a že proti Vichľancevovej budem môcť nastúpiť" uviedla Rybáriková.

Slovenský kapitán Matej Lipták je so stavom 1:1 po prvom dni spokojný. "Už pred zápasom som upozorňoval, že hoci Rusky nepricestovali do Bratislavy v najsilnejšom zložení, bude to vyrovnané. Obe Rusky hrali výborne, klobúk dolu pred ich výkonmi. Vike Kužmovej až tak nevychádzalo podanie, no Vichľancevová nerobila chyby, mala výbornú dĺžku úderov a zvíťazila zaslúžene. Kalinská sa veľmi dobre adaptovala na Magdinu hru a jej bekhendové slajzy, nerobili jej žiadne problémy. Tesný zápas napokon rozhodlo to, že Magda urobila v závere tretieho setu niektoré veci lepšie ako mladá Ruska."

Ruská kapitánka Anastasia Myskinová vyzdvihla výkony Vichľancevovej i Kalinskej. "Oba zápasy mali vysokú úroveň. Pre Annu to bol vôbec prvý singlový duel a počínala si v ňom výborne. Chýbal nám kúsok šťastia k tomu, aby sme viedli 2:0. Uvidíme, čo prinesie nedeľa, všetko je otvorené."