Česi v šprinte slávia zisk nečakaného striebra: Matej Kazár najlepším Slovákom

Michal Krčmář pre Česko nečakane vybojoval striebroMichal Krčmář pre Česko nečakane vybojoval striebro Zdroj: SITA/AP - Gregorio Borgia

PJONGČANG - Nemecký biatlonista Arnd Peiffer v nedeľu nečakane zvíťazil v rýchlostných pretekoch na 10 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Druhý s odstupom 4,4 sekundy skončil strelecky takisto bezchybný Čech Michal Krčmář. Prekvapivé stupne skompletizoval Talian Dominik Windisch, ktorý absolvoval jeden trestný okruh a zaostal o 7,7 s.

Najlepší zo slovenského kvarteta Matej Kazár sa raz pomýlil v stoji a skončil na 22. priečke, chýbalo mu 54,9 s. Martin Otčenáš figuruje na druhej pozícii v konečných prehľadoch po úvodnej streľbe, lenže na druhej položke štyrikrát zlyhal, napokon z toho bola 52. priečka o 2:00,9 min. Tomáš Hasilla obsadil 70. post a Šimonovi Bartkovi patrí 74. miesto vo výsledkovej listine s 87 menami.

"Som spokojný, v tomto chlade a vetre to bol výborný výkon. Paráda, že mi to takto vyšlo," povedal Matej Kazár pre RTVS a dodal: "Na nástrele mi ruky zmrzli na kosť. Na trati som sa síce rozohrial, ale človek si v takej zime ani necíti telo. Po vydarenej ´ležke´ som sa nechcel chytať za inými pretekármi a prehnať to. Vedel som, ako Martinovi Otčenášovi ´stojka´ nevyšla, dával som si teda pozor. V tých podmienkach mi napriek tomu napokon ušla jedna rana, škoda toho... Dnes to bolo aj o šťastí."

Hasilla pre RTVS uviedol: "Tá zima bola neznesiteľná, ale ešte väčším problémom vietor. Už na ´ležke´ som musel ´cvakať´, keď sa zdvihol silnejší. V stoji znova fúkalo, čakal som, aj tak mi tá rana nepadla, potom som čakal na ďalšiu, kým to aspoň trochu ustane, sekundy naskakovali. V takýchto podmienkach treba na dobrý výsledok nuly, mne sa to nepodarilo." Bartko pre RTVS skonštatoval: "Podmienky boli veľmi ťažké. Tá moja premiéra veru mohla byť aj oveľa vydarenejšia..."

V mraze pod desať stupňov Celzia a nepríjemnom nárazovom vetre v areáli Alpensia zlyhali prominenti doterajšieho tohtosezónneho diania. Líder priebežného celkového poradia Svetového pohára Martin Fourcade z Francúzska nesklopil tri terčíky v ľahu a musel sa uspokojiť s 8. miestom pri manku 22,1 s. Hlavný rival Johannes Thingnes Bö z Nórska zaváhal na palebnej línii dokonca štyrikrát a skončil na 31. priečke o 1:12,7 min. Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bö si pritom rozdelili 14 z 15 individuálnych prvenstiev vo SP 2017/2018 na doterajších šiestich z naplánovaných deviatich kôl. Prvý ich nazbieral 6, druhý dokonca 8. Francúzova séria výskytov na pódiu sa skončila na hodnote 18. Jediný iný víťaz z aktuálneho súťažného ročníka, Böov starší brat Tarjei, poslal dve rany mimo a patrí mu 13. pozícia.

Nemecko sa v tejto disciplíne raduje z piateho zlata, prvého po dvanástich rokoch. V minulosti sa presadili Frank Ullrich (Lake Placid 1980), Frank-Peter Roetsch (Calgary 1988), Mark Kirchner (Albertville 1992) a Sven Fischer (Turín 2006). Nórsky trojnásobný hrdina šprintu pod piatimi kruhmi, "kráľ biatlonu" Ole Einar Björndalen (Nagano 1988, Salt Lake City 2002, Soči 2014), sa nezmestil do nominácie svojej krajiny.

Tridsiatnik z Wolfenbüttelu Peiffer nadviazal na sobotňajší triumf krajanky Laury Dahlmeierovej v rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km. Pred štyrmi rokmi v ruskom Soči bol členom striebornej mužskej štafety. V bojoch o glóbusy má na konte osem zarátaných prvenstiev, z nich až šesť práve v šprinte vrátane úspechu na MS 2011 v ruskom Chanty-Mansijsku.

Arnd Peiffer vybojoval pre Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP - Andrew Medichini

"Zlato mi znie zvláštne, lebo mám 30 rokov, sú to moje tretie ZOH a vo Vancouveri aj v Soči sa mi v šprinte nedarilo. Urobil som vtedy dve a tri chyby, dostal som sám seba pod priveľký tlak. Dnes som bol o čosi uvoľnenejší a odviedol som dobrú robotu na strelnici, čo, samozrejme, bolo kľúčové. Musím však priznať, že som z tohto úspechu trochu prekvapený. Myslím si, že mi potrvá aspoň nejaké dva týždne, kým si naplno uvedomím, čo som dokázal po 21 rokoch v tomto odvetví - začal som ako 9-ročný..." povedal Peiffer podľa olympijského informačného servisu.

Michal Krčmář pre Česko Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP - Gregorio Borgia

"Predviedol som úžasný výkon po tom, ako som v ostatných dňoch nemal na tréningoch až také pozitívne dojmy. Netuším, prečo sa to teraz zvrtlo k lepšiemu, ale odovzdal som maximum. Pociťujem obrovské šťastie," skonštatoval Krčmář. "Je to neskutočné. Ešte som si to ani nestihol úplne uvedomiť, pretože všetko sa zbehlo tak rýchlo, je to bláznivé," uviedol Windisch.

"Neviem, čo sa stalo, nechápem to. Je to veľké sklamanie, lebo som bol ideálne pripravený a svieži. Naozaj som nastúpil s tým, že sa mi podarilo vytesniť všetky negatívne myšlienky a nervozitu, ktorá sa pred vrcholnými súpereniami vždy prihlási. O to je pre mňa ťažšie prijať tento výsledok: bol som totiž v optimálnej forme aj mentálnom rozpoložení. Boli tam všetky predpoklady na úspech... Nie je to koniec sveta, ale bez diskusie premárnená šanca, ktorá sa nevráti. Ukázalo sa, že napokon nezáleží na schopnostiach, ale konkrétnom výkone. Možno som dnes bol aktérom s najväčším potenciálom, na stupňoch však stoja traja iní, zatiaľ čo ja to tu analyzujem, taký je šport..." podotkol Fourcade pre L´Équipe.

Stíhacie preteky mužov na 12,5 km prídu na rad už v pondelok o 13.00 h SEČ. Zo SR sa do nich kvalifikovali Kazár a Otčenáš. Už o 11.10 h SEČ sa začne stíhačka žien na 10 km aj s Paulínou Fialkovou a Anastasiou Kuzminovou, 11., resp. 13. v šprinte.

Šprint na 10 km: 1. Arnd Peiffer (Nem.) 23:38,8 (0 tr. okr.), 2. Michal Krčmář (ČR) +4,4 (0), 3. Dominik Windisch (Tal.) 7,7 (1), 4. Julian Eberhard (Rak.) 8,4 (1), 5. Erlend Bjöntegaard (Nór.) 17,4 (2), 6. Benedikt Doll 17,6 (1), 7. Simon Schempp (obaja Nem.) 21,4 (1), 8. Martin Fourcade (Fr.) 22,1 (3), 9. Serafin Wiestner (Švajč.) 23,5 (1), 10. Lukas Hofer (Tal.) 31,0 (2), ...22. Matej KAZÁR 54,9 (1), 52. Martin OTČENÁŠ 2:00,9 (4), 70. Tomáš HASILLA 2:31,6 (3), 74. Šimon BARTKO (všetci SR) 2:39,6 (5)

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Matej Kazár Martin Otčenáš Tomáš Hasilla Šimon Bartko
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP - Gregorio Borgia
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články