Excelentné! Slovenky zvládli nedeľné dvojhry a pobijú sa o svetovú elitu!

Viktória Kužmová
Viktória Kužmová

BRATISLAVA - Viktória Kužmová zvíťazila nad Anastasiou Potapovovou za 117 minút 3:6, 6:3, 6:4 v nedeľňajšej druhej dvojhre, celkovo záverečnej štvrtej, v rámci víkendového bratislavského stretnutia Slovensko - Rusko v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien. Domáci tím vedie nezvratne 3:1. Záverečná štvorhra na tvrdom povrchu DecoColor pod zatiahnutou strechou NTC, ak sa vôbec uskutoční, bude už iba formalitou.

Tím SR si 21. - 22. apríla zahrá v play-off o elitnú osmičku ročníka 2019. Súpera spozná v utorok 13. februára. Žreb sa uskutoční o 11.00 h SEČ v londýnskej centrále ITF. "Zbornej" prisúdi protivníka na rovnaký termín na play-off o II. svetovú skupinu nasledujúcej edície.

Kužmová sa na príjme v prvom geme dostala z 0:30 na zhodu, nie ďalej. Na 1:1 vyrovnala suverénne na nulu a platilo to aj za stavu 1:2. Rozpodávala sa však aj Potapovová - presvedčivo 3:2, zakončila to perfektne zvládnutou postupnou ofenzívou. Slovenka síce prišla o fiftín na servise, ale v pohode dala na 3:3.

Následne si Kužmová utvorila náskok 40:15 na príjme, dvakrát však prepálila krížny forhend. Pri druhej zhode si vynútila tretiu možnosť agresívnym vstúpeným bekhendom, Ruska sa zachránila priamo servisom. Následne bola neskoro pri bekhendovej odpovedi na účinný return, ale vyšiel jej risk s razantným druhým podaním. Kužmovej sa vydaril odvážny bekhendový príjem, pri štvrtej príležitosti sa nedostala do medzihry. Potapovová sa po odvrátení hrozieb a cez ešte štyri zhody napokon predsa len posunula na 4:3. Bolo jasné, že tento gem môže mať kľúčový význam.

Hral sa obojstranne ľahkonohý, priamočiary a nekompromisný tenis. Ten Kužmovej bol občas až unáhlený, dvoma chybami klesla na 0:30 na servise a Potapovová oslavne zaťala päsť po kvalitnom príjme. Napokon potrebovala všetky tri brejkbaly, radovala sa po dokonale dlhom forhende, ktorým súperku nachytala. Naplno teda platilo povestné "nedáš - dostaneš". Ruska podávala na set, servis ju podržal a podržala si ho. Za stavu 40:15 síce bola neskoro pri forhende, ale potom Slovenka prehnala bekhend.

Povzbudená Potapovová sa na príjme v tretej hre dostala z 0:30 až k brejkbalu, ktorý jej dopriala Kužmovej dvojchyba. Slovenka frustrovane odpálila loptičku, zachránila sa pekným forhendom popri čiare. Pri neskoršej druhej hrozbe predviedla precízne vystavanú ofenzívu, ale Ruska si bekhendovou kontrou z kolien utvorila tretiu možnosť. Jastrabie oko potvrdilo zhodu. Kužmová napokon išla na 2:1, mohol to byť rovnako zásadný gem ako ten siedmy v prvom sete.

Slovenka si začala viac veriť, pritlačila, obehnutým forhendom inside-out presne do rohu nastavila štvrtú hru a čoskoro mala k dobru 40:0 na returne. Ruska si dvakrát pomohla podaním a na zhodu vyrovnala forhendovým krosom, potom už neotáľala - 2:2 po umnom stopbale. Kužmová pri skóre 30:0 spáchala hrubú dvojchybu a nevyhla sa ani stavu 30:30, situáciu zvládla - 3:2. Rovnaký scenár dlho mal gem na servis Potapovovej, ale tá čelila aj zhode, len sa prizerala forhendovej zmene smeru. Slovenka zbytočne pokazila forhend, mala brejkbalovú bilanciu už 0/8. Deviatu možnosť si vypracovala forhendovým zakončením z výborne vynútenej pozície a Ruskin reflexívny forhend sa nezmestil do kurtu.

Kužmová po odskočení na 4:2 suverénne zvýšila na 5:2. Zrazu jej bol plný dvorec, pristihovala Potapovovú na pätách, strážila si základnú čiaru, fungoval jej servis, lepšie pracovala s emóciami. Ruska si však na podaní zachovala nádej - 3:5. Slovenka išla podávať na set, čo nebýva jednoduché. Smeč do siete to pripomenul. Kužmová však troma servismi komfortne otočila na 40:15 a pri druhom setbale vypálila eso.

Potapovová však nepochybne pookriala, keď si pripísala otvárací gem rozhodujúceho dejstva. Kužmová následne poslala ďalší smeč do siete a čoskoro mala manko 0:40 akoby z ničoho. Potrebovala sa dostať hlavou dopredu. Presvedčivým útokom vymazala prvú hrozbu, podaním druhú aj tretiu, bola nazad a dala na 1:1. Hral sa tenis nad vek aj renkingové postavenie oboch. Ruska znova bola o krok vpredu - 2:1. Slovenka si dovolila vo štvrtej hre hneď tri dvojchyby, napriek nim a dvom brejkbalom za sebou jej patrila, a to najmä zásluhou neutíchajúcej guráže podporenej rozvahou.

Potapovová sa cez 30:30 posunula na 3:2, Kužmová poľahky vyrovnala, set zatiaľ bol bez brejkbalu. Zrodil sa proti Ruske v tzv. Tildenovom geme, keď Slovenka ponúkla prekvapivý bekhendový "winner" zo stredu dvorca a nenápadnej pozície. Šance boli hneď dve a pri druhej sa Potapovová pomýlila - 3:4. Kužmovej zjavne tiež nebolo všetko jedno, potvrdzovanie otvorila dvojchybou a neskôr bola dolu 15:30. Prospela si priamo servisom, nádherne trafila bekhend popri čiare a zabrala servisom na "téčko" - 5:3.

Potapovová cez tri zhody skorigovala na 4:5 v geme, v ktorom pôvodne viedla 40:15. Musela však zabrať aj na príjme. Kužmová jej najprv nedala nárok klasickou ofenzívnou kombináciou, potom však nezmestila forhend do dvorca. Vzápätí vystrelila prvé eso v tomto sete, Ruska trafila čiaru - 30:30. Nenašiel ju však jej return a Slovenka jasným forhendovým zakončením.


Tagy: Rusko Slovensko Viktória Kužmová Anastasia Potapovová

Zdroj:
športky
Foto:
SITA - Diana Černáková

DISKUSIA