Nasťa, to boli nervy: VIDEO dramatického finišu, po ktorom celé Slovensko explodovalo radosťou!

Anastastia Kuzminová a Anais Bescondová v cieli pretekov po dramatickom finiši Anastastia Kuzminová a Anais Bescondová v cieli pretekov po dramatickom finiši Zdroj: TASR - Michal Svítok

PJONGČANG - Slovenskí športoví priaznivci sa konečne dočkali! Po excelentnom výkone a aj napriek štyrom trestným okruhom získala v pondelňajších dramatických stíhacích pretekoch na 10 km slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová striebornú medailu. Naša veľká medailová nádej heroickým vystúpením vybojovala v Pjongčangu pre Slovensko prvý cenný kov v mimoriadne dramatickom finiši, keď o držiteľke striebra rozhodli len dve desatiny sekundy!

Tradične skvele bežiaca Kuzminová iba vďaka horšej streľbe oproti nemeckej líderke Dahlmeierovej už pri záverečnej streľbe po bezchybnom odstrieľaní Nemky stratila nádeje na zisk zlata, pretože na prvé miesto strácala už 55,3 sekundy. Po jedinej chybičke na strelnici už aj Kuzminová vedela, že medaila by jej definitívne nemala uniknúť. Pred treťou Bescondovou síce mala iba osem desatín k dobru, ale na štvrtú Nórku Marte Olsbuovú, striebornú z rýchlostných pretekov 33,6 s.

Anastastia Kuzminová a Anais Galéria fotiek (24) Zdroj: SITA - Martin Medňanský

Záverečný okruh už nepriniesol žiadne bežecké prekvapenie z kategórie enormných, prípadne pád či podobnú športovú tragédiu. Výborná Kuzminová odolávala 19. zo šprintu Bescondovej, ktorá dovedna urobila o tri strelecké chyby menej (4:1) a mala v nohách primerane menšiu porciu stovák metrov. Napokon to zostalo v platnosti aj po poriadne dramatickom dueli v cieľovej rovinke, kedy Slovenka odrazila Francúzkin nápor a ziskom striebra s odstupom len dvoch desatín sekudny rozjasala celý štáb RTVS aj celé Slovensko!

"Je to úžasné, nemôžem tomu uveriť. Pochybujem, že nájdem dostatok slov na popísanie mojich pocitov. Môj bežecký výkon dnes bol naozaj kvalitný. Na strelnici som porobila nejaké chyby aj z nervozity, ale v týchto veterných podmienkach to musím brať. Možno som bola až príliš vystresovaná z odhodlania zabojovať s Laurou a ostatnými dievčatami, napokon však z toho je pozitívny výsledok. Myšlienky na zlato sú vždy prítomné a treba si veriť, dnes som ho dlho mala v dosahu. Som však šťastná aj zo striebra. Som rada, že sa mi podarilo nechať to trináste miesto zo šprintu za mnou, bolo to náročné," skonštatovala po striebre Kuzminová podľa olympijského spravodajského servisu.

Sprava: Slovenská biatlonistka Anastasia Galéria fotiek (24) Zdroj: SITA - Martin Medňanský

"Splnil sa môj sen. Vedela som, že zo vstupnej devätnástej pozície a v neľahkých podmienkach to bude zložité. Tvrdo som však zapracovala a teraz prežívam obrovské šťastie. Istotu medaily som naplno precítila až v cieli, lebo som nevedela, ako ďaleko za nami je Marte Olsbuová. Moja súperka v súboji o striebro Anastasia Kuzminová bola nesmierne rýchla," uviedla tridsiatnička Bescondová, majsterka sveta v mix-štafete z Osla-Holmenkollenu 2016, na rovnakom šampionáte v Nórsku bola strieborná vo vytrvalostných pretekoch. Francúzka v Soči 2014 skončila piata v šprinte aj v tzv. individuáli, v stíhačke jej patrila dvanásta priečka, okrem toho finišovala desiata v mass-štarte.

Kuzminová má momentálne pod piatimi kruhmi medailovú bilanciu 2-2-0. Triumfovala v šprinte v kanadskom Vancouveri 2010 aj v ruskom Soči 2014. Pred ôsmimi rokmi bola tiež strieborná v stíhacích pretekoch, štyri roky dozadu sa v nej musela uspokojiť so šiestou priečkou. Kuzminová sa so štyrmi individuálnymi olympijskými medailami zaradila na historickú druhú priečku medzi biatlonistkami k Wilhelmovej a Bieloruske Darii Domračevovej. Viac - päť - ich nazbierala iba Nemka Uschi Dislová.

Viac o téme: Anais Bescondová Anastastia Kuzminová
  • Zdroj: SITA, TASR, športky