Švédka Nilssonová ovládla šprint, Slovenky neprešli kvalifikáciou

Stina Nilssonová (v strede) suverénne triumfovala v šprinte klasickou technikouStina Nilssonová (v strede) suverénne triumfovala v šprinte klasickou technikou Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

PJONGČANG - Švédka bežkyňa na lyžiach Stina Nilssonová suverénne triumfovala v šprinte klasickou technikou na ZOH v Pjongčangu. Vo finále zdolala časom 3:03,84 min obhajkyňu zo Soči Nórku Maiken Caspersen Fallovú o 3,03 sekundy, bronz vybojovala Julia Belorukovová (OŠR). Slovenské reprezentantky Alena Procházková a Barbora Klementová nepostúpili z kvalifikácie.

Nilssonová dominovala už v predpoludňajšej kvalifikácii a potom vyhrala štvrťfinálovú i semifinálovú jazdu. Topformu potom potvrdila aj vo finále na 1176 m dlhej trati, keď na druhom stúpaní ušla súperkám a náskok si bez väčších ťažkostí držala až do konca. Po bronze v tímšprinte 2014 a štyroch druhých miestach na MS tak brala svoju prvú veľkú zlatú medailu. Tesný súboj o striebro pre seba získala obhajkyňa zo Soči Fallová pred Olympijskou športkovkyňou z Ruska Belorukovovou.

Procházková obsadila v rezorte Alpensia v kvalifikácii prvé nepostupové 31. miesto s mankom 15,87 na najrýchlejšiu Nilssonovú, na prienik do elitnej tridsiatky jej chýbalo 59 stotín sekundy. Klementová obsadila až 53. priečku (+29,26).

V konkurencii 68 štartujúcich tak Procházková nesplnila svoj základný cieľ, teda preniknúť do vyraďovacích bojov. Vo svojej najobľúbenejšej disciplíne skončila rovnako ako pred štyrmi rokmi v Soči už v eliminácii a nenadviazala na svoje vystúpenia v Turíne 2006 (23. miesto) a Vancouveri 2010 (18. miesto), kde sa medzi najlepšie zmestila.

"Som dojatá a veľmi šťastná. Cítila som sa dobre, aj som si verila. Je fantastické, že sa mi to podarilo pretaviť do víťazstva. Tvrdo som pracovala mnoho rokov, zažila som vrcholy i pády a na túto medailu budem hrdá do konca života," cituje Olympijský informačný systém švédsku pretekárku.

"Je to sklamanie a môžem povedať, že aj smola, keď zostanem jedno miesto za postupom. Aj minulý rok na majstrovstvach sveta v Lahti som bola 31., teraz som zasa na rovnakej priečke. Je to pre mňa až nepochopiteľné, asi to tak má byť," povedala v cieli Procházková. "Myslím si, že som išla dobre a aj chlapci robili všetko pre to, aby boli lyže čo najlepšie. Možno sa pod tento výsledok podpísalo aj predchádzajúce zranenie a preto mi chýbalo pár desatiniek, lebo pocitovo sa mi nešlo až tak zle."

Alena Procházková na trati Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Michal Svítok

O desať rokov mladšia Klementová pri svojej olympijskej premiére zaostala za najlepšími výraznejšie, v cieli stratila na najlepšiu takmer pol minúty.

BEH NA LYŽIACH

Ženy - šprint klasickou technikou - finále: 1. Stina Nilssonová (Švéd.) 3:03,84 min, 2. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +3,03, 3. Julia Belorukovová +3,37 s, 4. Natalia Nepriajevová (obe OŠR) +9,14, 5. Hanna Falková (Švéd.) +11,16, 6. Jessica Digginsová (USA) +11,23

Ženy - šprint klasickou technikou - kvalifikácia: 1. Stina Nilssonová (Nór.) 3:08,74 min, 2. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +0,39 s, 3. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +3,56, ... 31. Alena Procházková (SR) +15,87, 53. Barbora Klementová (SR) +29,26 - nepostúpili do štvrťfinále

Viac o téme: Alena Procházková Barbora Klementová
  • Zdroj: športky, TASR