Kuzminová nadchla aj našu prvú víťazku pretekov v alpskom lyžovaní: Nasťa bola úžasná!

Anastasia Kuzminová sa raduje v cieli zo zisku striebornej medaily v stíhacích pretekoch žien na 10 km
Anastasia Kuzminová sa raduje v cieli zo zisku striebornej medaily v stíhacích pretekoch žien na 10 km

BRATISLAVA - Vedúca misie slovenských olympionikov na zimných olympijských hrách v roku 2014 v ruskom Soči Jana Gantnerová-Šoltýsová bola jedna z tých dobre informovaných optimistiek, ktorá už tri mesiace pred začiatkom ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu predpovedala, že Anastasia Kuzminová vybojuje medailu aj na svojej tretej olympiáde.

"Vidíte, aký som ja 'dedko - vševedko'. Škoda, že som s týmto tipom nešla do nejakej stávkovej kancelárie," reagovala s úsmevom na perách trojnásobná účastníčka ZOH, keď sa reč okolo Kuzminovej striebornej medaily z pondelňajších stíhacích pretekov na 10 km vrátila na prelom rokov 2017/2018. Pripomenuli sme jej totiž tvrdenie z konca minulého roka. "Nasťa bola v tej stíhačke úžasná. Obdivuhodne bojovala na trati. Hoci bolo vidieť, že sa opäť trápila so streľbou, bežecky bola fakt bez konkurencie. Na trati išla totálne na doraz. Vydala zo seba všetky sily. Úžasný výkon," zdôraznila piata zjazdárka zo ZOH 1984 v Sarajeve a desiata v tejto disciplíne na ZOH 1980 v Lake Placide.

"Som rada, že sa naplnili moje slová. Nasťa je tak skúsená biatlonistka, že pokojne môže mať medailu aj z tretej olympiády, na ktorej bude štartovať. Veľmi som jej ju želala," pokračovala 58-ročná rodáčka z Kežmarku, ktorá je nie iba prvou Slovenkou, ale aj prvou pretekárkou z bývalej východnej Európy, ktorá vyhrala preteky Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Stalo sa tak 17. decembra 1980 v rakúskom Altenmarkte. Okrem toho bola na pretekoch SP v zjazde raz druhá a raz tretia.

"Veľmi sa mi na nej páči, že aj po tomto striebre si trúfa na ďalšie skvelé výsledky. Zaregistrovala som, že po zisku striebra povedala, že ešte nie je všetkým dňom koniec. To je fakt slovo do bitky. Opäť je to typická Nasťa," pripomenula Kuzminovej slová Jana Gantnerová-Šoltýsová a pokračovala: "V stihačke odviedla naozaj fantastickú robotu. Jej súboj na cieľovej páske s francúzskou súperkou bol moment, ktorý musel zdvihnúť divákov zo sedadiel. Obdivuhodný výkon, keď o striebro bojovali pretekárky, ktoré na trať stíhačky vybiehali ako trinástka a devätnástka. V tom je biatlon nevyspytateľný. O všetkom rozhoduje streľba, ktorá je v takomto počasí, aké teraz panuje v Pjongčangu, totálna lotéria."

Dlhoročná úspešná československá reprezentantka v alpskom lyžovaní a po roku 1993 agilná funkcionárka slovenského lyžovania tiež pripomenula, že slovenskí biatlonisti môžu svet prekvapiť aj výsledkom a výkonom v miešanej štafete. "A Nasťa sa môže výrazne presadiť ešte v dvoch súťažiach, ktoré ju ešte čakajú v Pjongčangu v najbližších dňoch. Okrem štafiet má ešte pred sebou vytrvalostné preteky a preteky s hromadným štartom. Ak sa jej bude viac dariť pri streľbe, bude opäť útočiť na medailu. Lebo bežecky je fakt vo výbornej forme," skonštatovala Jana Gantnerová-Šoltýsová, ktorá sa v čase svojej aktívnej činnosti dokázala celkovo 29-krát presadiť do elitnej desiatky na pretekoch Svetového pohára. Aj preto v sezóne 1979/1980 obsadila vo Svetovom pohári konečné 13. miesto a v hodnotení zjazdu žien bola v tej sezóne dokonca piata na svete.


Tagy: Anastastia Kuzminová Jana Gantnerová-Šoltýsová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Michal Svítok

DISKUSIA