Federer je dva triumfy od postu jednotky: V Rotterdame zvládol začiatok

Roger Federer
Roger Federer

ROTTERDAM - Voľnou kartou vyzbrojený švajčiarsky tenista Roger Federer nasadený ako prvý zvíťazil nad belgickým kvalifikantom Rubenom Bemelmansom za 49 minút 6:1, 6:2 v stredajšom zápase 1. kola dvojhry na turnaji ATP World Tour 500 ABN AMRO World Tennis Tournament v holandskom Rotterdame (dotácia 1 996 245 eur, tvrdý povrch Proflex v hale). Federer teda je už iba dva triumfy v hale Ahoy od návratu na post jednotky svetového rebríčka po viac ako piatich rokoch.

Od minulého týždňa je známe, že potrebuje semifinále na tomto podujatí na predstihnutie španielskeho lídra singlového renkingu Rafaela Nadala k 19. februáru.

Tridsaťšesťročný bazilejský rodák Federer bude vo štvrtok v osemfinálovom 2. kole hrať s 34-ročným Nemcom Philippom Kohlschreiberom (36.), s ktorým má jednoznačnú bilanciu 12:0. Vlani sa proti nemu presadil v osemfinále newyorských US Open 6:4, 6:2, 7:5. S tridsiatnikom Bemelmansom (116.) súperil premiérovo. Na kľúčové štvrťfinále by Švajčiarovi určite vyšiel domáci tenista - buď Robin Haase, alebo držiteľ voľnej karty Tallon Griekspoor, senzačný premožiteľ Federerovho krajana Stana Wawrinku.

Od januárových melbournských Australian Open už 20-násobný grandslamový šampión Federer štartuje v Rotterdame deviaty raz, v sezónach 2005 a 2012 získal titul. Dosiaľ naposledy sa predstavil v tomto dejisku pred piatimi rokmi a vo štvrťfinále ho ako obhajcu trofeje vyradil Francúz Julien Benneteau.

Víťaz 96 turnajov vo dvojhre Federer v minulosti bol na vrchole počítačového poradia rekordných 302 týždňov, ale naposledy už 4. novembra 2012. Stal by sa najstaršou jednotkou v histórii. Dosiaľ ňou z historického hľadiska je vo veku "len" 33 rokov Američan Andre Agassi. Okrem toho by sa Federer ocitol aj na čele ďalších dvoch štatistík: bol by prvý podľa času, ktorý uplynul od premiérového po posledný výskyt na špici (zatiaľ Nadal 9 rokov a 184 dni - prerátané do nedele 18. februára, u Federera by to bolo enormných 14 rokov a 17 dní), aj podľa času medzi dvoma funkčnými obdobiami (Agassi 3 roky a 142 dni, u Federera by to bolo 5 rokov a 106 dní).

Dvojhra - 1. kolo:
Roger Federer (Švaj.-1) - Ruben Bemelmans (Belg.) 6:1, 6:2 za 49 minút


Tagy: Roger Federer

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA