Rakúšan Mayer sa raduje zo zlata v Super-G, Žampa obsadil 39. miesto

Matthias Mayer ovládol Super-G na ZOH 2018
Matthias Mayer ovládol Super-G na ZOH 2018

PJONGČANG - Rakúsky lyžiar Matthias Mayer sa stal olympijským víťazom v super-G. V Alpskom centre Čongson triumfoval v piatok s náskokom 13 stotín sekundy pred Švajčiarom Beatom Feuzom, bronz putoval do Nórska zásluhou Kjetila Jansruda (+0,18). Slovenský reprezentant Andreas Žampa obsadil 39. miesto, za zlatým Rakúšanom zaostal o 4,45 sekundy.

Mayer výborne zvládol najmä technickú strednú pasáž, na treťom medzičase mal náskok až 31 stotín pred Feuzom, a hoci v závere trochu stratil, mohol v cieli oslavovať svoj druhý olympijský triumf. Zlato získal už na ZOH 2014 v Soči, kde zvíťazil v zjazde. Radosť mali aj Feuzom s Jansrudom, ktorí si vyjazdili na ZOH v Pjongčangu už svoje druhé medaily po tom, čo stáli na pódiu v opačnom garde vo štvrtkovom zjazde. Prekvapením bolo štvrté miesto Francúza Blaisea Giezendannera, ten sa v pretekoch Svetového pohára dosiaľ najlepšie umiestnil na ôsmej priečke, bolo to pred dvoma rokmi rovnako na zjazdovke v Čongsone.


Dvadsaťsedemročný Mayer získal pre Rakúsko historicky druhé olympijské zlato v super-G. Na ZOH 1998 v Nagane dominoval v tejto disciplíne legendárny Hermann Maier, v pamätnej súťaži vyhral tri dni po hrôzostrašnom páde v zjazde. Matthias Mayer triumfoval 30 rokov po tom, čo na ZOH 1988 v Calgary vybojoval v superobrovskom slalome striebro jeho otec Helmut Mayer.

"Chcel som jednoducho iba predviesť dobrú jazdu," povedal Mayer v prvej reakcii pre ORF. "Zajazdil som presne to, čo som si nacvičil v tréningu. Dnes nás netrápil žiaden vietor, to sa potom hneď lepšie jazdí. Musím sa poďakovať toľkým ľuďom, najmä fyzioterapeutovi, ktorý ma dal dokopy po páde v kombinácii, a takisto servismanovi a celému tímu. A samozrejme v prvom rade mojej rodine. Je to pre mňa veľkolepý deň." Spokojný bol aj strieborný Freuz: "Samozrejme, riskoval som, no po zisku medaily v zjazde som už mohol jazdiť uvoľnenejšie. Nebol som už pod tlakom. Môžem povedať s čistým svedomím, že som vydal zo seba maximum."

Muži - super G - koenčné poradie: 1. Matthias Mayer (Rak.) 1:24,44 min, 2. Beat Feuz (Švaj.) +0,13 s, 3. Kjetil Jansud (Nór.) +0,18, 4. Blaise Giezendanner (Fr.) +0,38, 5. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,49, 6. Vincent Kriechmayr (Rak.) +0,69, 7. Dominik Paris (Tal.) +0,74, 8. Andreas Sander (Nem.) +0,77, ... 39. Andreas Žampa (SR) +4,45


Tagy: Adam Žampa Matej Falat Andreas Žampa

Zdroj:
športky, SITA, TASR
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA