Inkasované zaucho prebudilo ruskú hokejovú veľmoc: Deraví Slovinci dostali výprask

Rusko porazilo Slovinsko hladko 8:2Rusko porazilo Slovinsko hladko 8:2 Zdroj: SITA/AP

PJONGČANG - Olympijskí športovci z Ruska zvíťazili vo svojom druhom zápase na ZOH v Pjongčangu nad hokejistami Slovinska jednoznačne 8:2. Favorit od začiatku diktoval tempo duelu a súpera prestrieľali vysoko 34:15. Hetrikom sa blysol Kirill Kaprizov, Iľja Kovaľčuk zaznamenal dva góly a jednu asistenciu.

Slovinci zakončia svoje skupinové boje už v sobotu o 13.10 SEČ proti Slovensku. Olympijskí športovci z Ruska si v rovnakom čase zahrajú s USA.

OŠR - Slovinsko 8:2 (2:0, 4:1, 2:1)
Góly: 19. Mozjakin (Dacjuk, Gusev), 19. Kovaľčuk (Jakovlev, Andronov), 26. Barabanov (Grigorenko, Kalinin), 29. Kablukov (Kovaľčuk, Zub), 31. Kaprizov (Gusev, Kiselevič), 38. Kovaľčuk (Kalinin, Andronov), 42. Kaprizov (Dacjuk, Kiselevič), 48. Kaprizov (Zub, Gusev) – 34. Muršak (Verlič, Kuralt), 60. Pance (Sabolič). Rozhodovali: Lemelin (USA), Stricker (Švaj.) - Kohlmüller (Nem.), Sormunen (Fín.), vylúčení: 4:3, presilovky 2:0, oslabenia: 0:0.

zostavy:
OŠR: Košečkin (41. Sorokin) - Vojnov, Gavrikov, Kiselevič, Nesterov, Zub, Zubarev, Jakovlev - Kalinin, Andronov, Kovaľčuk - Kaprizov, Dacjuk, Gusev - Barabanov, Prochorkin, Širokov - Mozjakin, Grigorenko, Telegin - Kablukov
Slovinsko: Gračnar – Robar, Gregorc, Podlipnik, Kovačevič, Vidmar, Repe, Pavlin – Verlič, Muršak, Urbas – Sabolič, Tičar, Jeglič – Pance, M. Rodman, Goličič – Kuralt, Mušič, Ograjenšek - Hebar

Ruská zborná, aj keď pod názvom Olympijskí športovci z Ruska, sa už naplno rozbehla a chcela odčiniť úvodnú prehru na turnaji so Slovenskom. Od začiatku duelu posielala na slovinskú bránku jednu strelu za druhou, no dlho sa nevedela gólovo presadiť. Podarilo sa jej to až v závere úvodnej tretiny, keď najprv Mozjakin premenil presilovku a na 2:0 upravil o niekoľko sekúnd neskôr Kovaľčuk. Druhá tretina bola jasne v ich réžii. V 26. minúte pridal počas ďalšej presilovky tretí gól Barabanov, v 29. zvýšil na 4:0 Kablukov a v 31. dal svoj prvý gól v stretnutí Kaprizov. Slovincom sa podarilo skorigovať v 34. minúte zásluhou Muršaka, ale dominanciu súpera nezastavili a do druhej prestávky išli za stavu 1:6 po ďalšom zásahu Kovaľčuka. V tretej tretine pridal ďalšie dva góly Kaprizov a skompletizoval hetrik. Niekoľko sekúnd pred koncom ešte skorigoval skóre Pance.

Oleg Znarok (tréner OŠR, zdroj: OIS): "Prečo som zmenil útočné formácie? Lebo v minulom zápase to nefungovalo (prehra 2:3 so SR, pozn.)."

Kirill Kaprizov (útočník OŠR, strelec troch gólov): "Prečo neboli na ľade čapice? Možno si nevšimli, že som strelil hetrik. Dnes hral celý tím výborne, no je priestor na zlepšenie."

Iľja Kovaľčuk (útočník OŠR, strelec dvoch gólov): "Sme tí istí ako v prvom zápase. Proti Slovákom sme hrali podľa našich predstáv päť minút, dnes šesťdesiat. V úvode sme boli trochu nervózni; máme mladých hráčov, ktorí sú na olympiáde prvýkrát. Pred zápasom sme si povedali, že sa chceme hokejom baviť; to sme urobili. Strelené góly môžu byť v konečnom účtovaní dôležité, preto ich chceme dať čo najviac."

Michail Grigorenko (útočník OŠR): "Naši elitní hráči skórovali, čo je dobré, budú mať potrebnú sebadôveru. Pred kľúčovými zápasmi to je dôležité. Tiež bolo dôležité, že sme dnes odohrali dobré stretnutie, najmä po tom, ako sme nezvládli úvodný duel. V sobotu očakávame náročný súboj, Spojené štáty stále sú Spojené štáty."

Jan Muršak (útočník a kapitán Slovinska, strelec gólu, zdroj: web IIHF): "Bol to náročný súboj. Boli lepší vo všetkom - rýchlejší, silnejší, zručnejší. Vedeli sme, že majú veľmi silné mužstvo a bude náročné s nimi súperiť. Snažili sme sa, no spravili sme chyby a oni ich potrestali."

Viac o téme: Slovinsko ZOH 2018 Olimpijskí športovci z Ruska
  • Zdroj: športky, SITA, TASR