Švédi sa na triumf poriadne nadreli: Nemci živili bodovú nádej do posledných sekúnd

Viktor StalbergViktor Stalberg Zdroj: SITA/AP

PJONGČANG - Hokejisti Švédska splnili úlohu favorita, vyhrali aj svoj druhý duel na ZOH v Pjongčangu a sú na druhom mieste C-skupiny. V piatkovom zápase sa však natrápili na tesný triumf nad Nemeckom 1:0. "Tre kronor" poslal už v 2. minúte do vedenia Viktor Stalberg a tento gól sa nakoniec ukázal ako rozhodujúci. Nemci boli niekoľkokrát veľmi blízko k vyrovnaniu, no keď ich nezastavil brankár Jhonas Enroth, tak mu štyrikrát pomohli žŕdky.

Švédi zakončia svoje súboje v C-skupine v nedeľu o 13.10 SEČ v severskom derby s Fínmi. Duel v hale Kwandong rozhodne o víťazovi skupiny a priamom postupe do štvrťfinále. Nemci si v rovnaký deň, no o deväť hodín skôr, zmerajú sily s Nórmi.

Švédsko - Nemecko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól: 2. Stalberg (Zackrisson, Bergström). Rozhodovali: Mayer (USA), Olenin (Rus.) – Kaderli (Švaj.), Van Oosten (Kan.), vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky a oslabenia 0:0, 3077 divákov.

zostavy:
Švédsko: Enroth – Ahnelöv, Gustafsson, Bertilsson, Kronwall, Wikstrand, Fransson, Dahlin – Möller, Lindholm, Lindström – Pettersson, Lundqvist, Axelsson – Omark, Lander, Everberg – Bergström, Zackrisson, Stalberg – Klingberg
Nemecko: Pielmeier – Seidenberg, M. Müller, Ehrhoff, Boyle, Hördler, Akdag, Krupp – Ehliz, Kahun, mauer - Wolf, Goc, Plachta - Macek, Hager, Schütz - Kink, Fauser, Reimer - Noebels

Švédi mali výborný vstup do zápasu a už v 2. minúte sa ujali vedenia. Stalberg dostal prihrávku za obranu a svoj samostatný nájazd premenil strelou nad vyrážačku - 1:0. "Tri korunky" mali viac z hry do desiatej minúty, keď išiel na trestnú Lindholm. Nemci si počas presilovky vypracovali veľkú šancu na vyrovnanie, no Kahun trafil iba do žŕdky. V ďalšom priebehu sa hra vyrovnala a šance mali oba tímy, no góly neprichádzali. Blízko k nemu boli v 27. minúte opäť Nemci, no delovka Hördlera od modrej skončila opäť len na bránkovej konštrukcii. Švédi si v druhej polovici druhej tretiny vypracovali veľký tlak, ale ani oni nezmenili stav skóre. Nemci trafili pred druhou prestávkou ešte raz do žŕdky a štvrtú pridali vo veľkej šanci v záverečnom dejstve. V ňom mali viac z hry, neustále sa tlačili pred Enrotha, v závere skúsili aj hru bez brankára, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

Viac o téme: Nemecko Švédsko ZOH 2018 Pjongčang
  • Zdroj: športky, TASR