Slovenská chuť po medailách narastá: Dvojitá šanca a snaha uchmatnúť zlato!

Anastasia Kuzminová sa teší z druhého miesta v cieli po stíhacích biatlonových pretekoch žien na 10 kmAnastasia Kuzminová sa teší z druhého miesta v cieli po stíhacích biatlonových pretekoch žien na 10 km Zdroj: SITA/Martin Medňanský

PJONGČANG - Biatlonistka Anastasia Kuzminová sa v sobotu v juhokórejskom Pjongčangu môže prepracovať na čelo dvoch historických olympijských medailových poradí slovenských športovcov. Na preteky na 12,5 km s hromadným štartom nastúpi o 12.15 h SEČ s bilanciou 2-3-0 po striebrach zo stíhačky aj individuálu, ktoré v areáli Alpensia pridala k šprintérskym triumfom z Vancouveru 2010 a Soči 2014 a druhej priečke v stíhacích pretekoch z Kanady spred ôsmich rokov.

S piatimi pódiovými umiestneniami sa dotiahla k vedúcemu vodnému slalomárovi Michalovi Martikánovi (2-2-1), pričom má o čosi cennejšie rozloženie kovov. Rekordné tri zlaté majú bratia Pavol a Peter Hochschornerovci takisto z divokej vody (3-0-1) a ak 33-ročná rodáčka z ruského Ťumeňa naplno uspeje, v tomto prípade by minimálne symbolicky bola na špici vďaka bohatšej celkovej zbierke.

"Splnil sa mi jeden z predsezónnych snov, ale na jej začiatku som snívala aj o zlate a ešte nie je všetkým dňom koniec. Ak by sa mi však ten zlatý sen napokon nesplnil, aj tento už dosiahnutý úspech si veľmi vážim," povedala počas ZOH 2018 Kuzminová, vo štvrtok vo vytrvalostných pretekoch druhá napriek dvom trestným minútam. Za strelecky bezchybnou Švédkou Hannou Öbergovou pritom zaostala len o 24,7 sekundy. Tretej Laure Dahlmeierovej nadelila 16,7 s, hoci nemecká držiteľka double zo šprintu a stíhačky nesklopila iba jeden terčík.

Anastasia Kuzminová so striebornou Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP

Kuzminová bola vo vytrvalostných pretekoch na 15 km bežecky najrýchlejšia o 46,5 s. Ak sa to transponuje na tzv. mass-štart s okruhmi navyše namiesto tvrdých minútových penalizácií, Kuzminová si znova môže dovoliť dve zaváhania, aj tak - ak jej forma na lyžiach vydrží - bude bojovať o zlato bez ohľadu na strelecké výkony súperiek. V tomto súťažnom ročníku v disciplínach so štyrmi streľbami Kuzminová iba raz urobila menej ako dve chyby: bolo to 9. decembra v stíhačke v Hochfilzene, v ktorej po jednom trestnom okruhu zvíťazila.

Kuzminová dosiahla jedno zo svojich jedenástich vrcholných medzinárodných prvenstiev práve v pretekoch s hromadným štartom, bolo už to 23. marca 2014 v Osle-Holmenkollene. Vo Vancouveri bola 8., v Soči obsadila 26. priečku. Individuál však dostatočne ukázal, že vzhľadom na terajšiu fazónu zverenkyne svojho manžela Daniela Kuzmina sú to iba čísla: čerstvejšie striebro si pripísala v disciplíne, v ktorej ešte nikdy netriumfovala a na ZOH bola na 39. a 27. pozícii.

Anastasia Kuzminová sa raduje Galéria fotiek (13) Zdroj: TASR/Martin Baumann

V aktuálnom Svetovom pohári sa konali tri mass-štarty. Kuzminová bola v Annecy-Le Grand Bornand 4., v Ruhpoldingu 23. a v Anterselve 2. napriek trom zaváhaniam na palebnej čiare. Za Bieloruskou Dariou Domračevovou s jedným zlyhaním vtedy zaostala o 11,9 sekundy.

Kvalitná forma Paulíny Fialkovej je záhadou aj pre samu pretekárku. Krátko pred začiatkom biatlonových súťaží na ZOH totiž zápasila s chorobou, dokonca musela vynechať tri dni tréningu. Napokon jej to až tak nepoškodilo, skôr naopak. V šprinte skončila jedenásta a vo vytrvalostných pretekoch dokonca piata (jediná chyba ju obrala o prevratnú medailu), čo znamená vyrovnanie dvojnásobného najlepšieho umiestnenia v pretekoch SP. Nevyšla jej iba stíhačka, v ktorej po ôsmich chybách finišovala ako tridsiata ôsma. "Už po šprinte sme vedeli, že sa to so zdravím zlepšuje. Boli sme radi, že nás to len ´lízlo´. Trochu si oddýchla a teraz je to už dobré. V rýchlostných pretekoch sa však vytrápila," povedala trénerka P. Fialkovej Anna Murínová.

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková Galéria fotiek (13) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Úradujúca držiteľka veľkého glóbus Dahlmeierová má v Pjongčangu zbierku 2-0-1. Môže sa stať iba druhou v tomto odvetví s kovom zo všetkých štyroch individuálnych disciplín, pridala by sa k Nórovi Olemu Einarovi Björndalenovi. Na jedných konkrétnych ZOH sa to ešte nepodarilo vôbec nikomu. Tri zlaté na jednom vrcholnom podujatí v minulosti dobyli Björndalen (2002), Nemec Michael Greis (2006) a Domračevová (2014). Za poslednou spomenutou v Rusku v mass-štarte finišovali momentálne absentujúca Češka Gabriela Koukalová a Nórka Tiril Eckhoffová. Táto disciplína je v programe len štvrtý raz. V Turíne zvíťazila Švédka Anna Carin Olofssonová a vo Vancouveri Nemka Magdalena Neunerová.

Poradie vo Svetovom pohári 2017/2018 v hodnotení pretekov žien s hromadným štartom (po 3 z 5 pretekov): 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 142 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 135, 3. Anastasia Kuzminová (SR) 113, 4. Irina Krivková (Biel.) 110, 5. Marte Olsbuová (Nór.) 99, 6. Daria Domračevová (Biel.) 98, 7. Vanessa Hinzová (Nem.) 92, 8. Justine Braisazová (Fr.) 89, 9. Denise Herrmannová (Nem.) 89, 10. Dorothea Wiererová (Tal.) 89,... 27. Paulína Fialková (SR) 28

Viac o téme: Anastasia Kuzminová Paulína Fialková