Obrovský šok a senzácia! Česko sa prebúdza do zlatého rána, Vlhová výrazne zaostala

Ester Ledecká
Ester Ledecká

PJONGČANG - Šokujúcou víťazkou ženského super G na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu sa napokon stala česká reprezentantka Ester Ledecká. Stále iba 22-ročná dcéra speváka a skladateľa Janka Ledeckého spôsobila poriadnu senzáciu, keďže je v prvom rade snoubordistka a v Pjongčangu ju čakajú v tomto odvetví súťaže v paralelnom obrovskom slalome.

Ledecká zlato o jednu stotinu sekundy vyfúkla Rakúšanke Anne Veithovej ktorá sa už začínala tešiť z obhajoby prvenstva zo Soči 2014, vtedy si vyjazdila prvenstvo pod priezviskom Fenningerová. Ledecká na trati zaostávala len na prvom medzičase, na ďalších však už bola "v zelených číslach", rovnako aj v cieli.

Češka po príchode do cieľa dlho neverila tabuli s výsledkami a s úsmevom pozerala okolo seba, čo sa to deje. Až po chvíli sa v priestore ciele opýtala: "Ako sa to stalo?" Česko má zásluhou Ledeckej prvé zlato z Pjongčangu, dovedna je to už piata medaila pre jej krajinu (1-2-2).

Dvadsaťosemročná Rakúšanka získala už tretiu medailu pod piatimi kruhmi, na svojom konte má aj striebro v obrovskom slalome zo Soči. Tretia skončila Tina Weiratherová z Lichtenštajnska. Zaujímavosťou je, že Weiratherová vybojovala pre Lichtenštajnsko prvú medailu spod piatich kruhov od Calgary 1988, kde v mužskom slalome získal bronz Paul Frommelt.

Dovedna má kniežatstvo na svojom konte už desať medailí zo ZOH, všetky zo zjazdového lyžovania. Preteky nevyšli Američanke Lindsey Vonnovej, ktorá skončila až na šiestej pozícii spolu s Taliankou Federicou Brignoneovou.

Na štarte superobrovského slalomu nechýbali ani Slovenky. Petra Vlhová zaostala za šokujúcou víťazkou o 3,15 s a obsadila 32. miesto, no jej hlavný cieľ bol vyskúšať si trať pred superkombináciou a nie bojovať o popredné priečky. Barbaru Kantorovú s odstupom 4,19 s klasifikovali na 35. pozícii.

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE
Ženy - super G - konečné poradie: 1. Ester Ledecká (ČR) 1:21,11 min, 2. Anna Veithová (Rak.) +0,01 s, 3. Tina Weiratherová (Licht.) +0,11, 4. Lara Gutová (Švaj.) +0,12, 5. Johanna Schnarfová (Tal.) +0,16, 6. Federica Brignoneová (Tal.) a Lindsey Vonnová (USA) obe +0,38, 8. Cornelia Hütterová (Rak.) +0,43, ... 32. Petra Vlhová (SR) +3,15, 35. Barbara Kantorová (SR) +4,19


Tagy: Petra Vlhová Ester Ledecká

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Alessandro Trovati, Martin Medňanský

DISKUSIA