Mladá Češka baví svet! Celú tlačovku mala okuliare, novinári išli z dôvodu do kolien

Ester Ledecká
Ester Ledecká

ČONGSON - Česká reprezentantka Ester Ledecká na zimných olympijských hrách v Pjongčangu najprv šokovala triumfom v super-G a potom bavila zástupcov médií svojimi odpoveďami na tlačovej konferencii. Do histórie vošla už len účasťou v dvoch odvetviach, keďže bude súťažiť aj v snoubordingu, a ziskom zlata v lyžovaní postavila latku ešte vyššie.

Na tlačovej konferencii vzbudila záujem už len tým, že pred približne 200 novinárov napochodovala s lyžiarskymi okuliarmi na očiach. Nesňala si ich dolu počas celej tlačovej konferencie, ani neskôr pri individuálnych rozhovoroch s českými, aj svetovými médiami.

"Okuliare na očiach museli zostať. Vôbec som netušila, že pôjdem na ceremoniál a tlačovku a nepripravila som sa ako ostatné dve medailistky. Neurobila som si mejkap, nemala som ani riasenku. Skrátka, došla som nepripravená," informovala prekvapené médiá so smiechom pod maskou z okuliarov.

Snoubordová dvojnásobná majsterka sveta Ledecká až do olympijských pretekov v Pjongčangu nikdy nestála na stupňoch víťazov v niektorej z disciplín zjazdového lyžovania. Jej maximom na vrcholnej úrovni bolo až doteraz 7. miesto z decembrových pretekov Svetového pohára v zjazde v kanadskom Lake Louise. Na otázku českých médií, či sa naozaj spustila z kopca v Čongsone s cieľom získať zlatú medailu, odpovedala: "Vždy sa snažím vyhrať, keď stojím na štarte. Vždy sa snažím predviesť to najlepšie, čo viem. Teraz sa mi to podarilo a môžete mi veriť, je to krásny pocit."

Jej víťazstvo sa nezrodilo úplne z ničoho. Okrem spomenutej siedmej priečky z Lake Louise má za sebou aj ďalších 5 umiestnení v druhej desiatke Svetového pohára v kĺzavých disciplínach a napríklad nedávno v rakúskom Bad Kleinkirchheime sa v zjazde z priebežného druhého miesta musela po veľkej chybe porúčať až na konečné sedemnáste.

"Počas dvoch dní tréningov mala veľmi dobré časy a bola rýchlejšia ako viaceré favoritky. V súťaži mala výhodu aj v tom, že jej súperky Weiratherová či Gutová boli pod tlakom a od nej nikto nič veľké neočakával. Pred pretekmi som jej hovoril, nech sa upokojí a že má na to, aby prekvapila viaceré favoritky," uviedol pre české médiá tréner E. Ledeckej Ondřej Bank.

Piaty najlepší muž z obrovského slalomu na ZOH 2014 v Soči priznal, že zlatá jazda jeho zverenky nemala ani zďaleka stopercentné parametre. "Bolo tam milión drobností, čo by sme mohli spolu riešiť. Niektoré dôležité bránky prešla len tak napoly dobre. Znamená to, že sa stále máme kam posúvať," dodal s úsmevom O. Bank. Na záver rozhovoru s českými médiami dcéra známeho českého hudobníka Janka Ledeckého nezabudla poďakovať svojmu tímu. "Všetci do jedného si to zaslúžia za to, čo pre mňa robia. Toto je zlato pre môj tím."

Ledecká predtým počas tlačovej konferencie sršala vtipom. Na otázku, aký je rozdiel medzi disciplínou v snoubordingu, v ktorej je najlepšia a kĺzavými súťažami v alpskom lyžovaní, odpovedala: "Nie veľký. Obe sa idú z kopca dolu." Moderátor sa pri jej všestrannosti neváhal opýtať, či sa nechystá na najbližšej letnej olympiáde v Tokiu súťažiť vo windsurfingu. "Prečo nie," znela prekvapujúca odpoveď: "Rada si to vyskúšam."

Po chvíli sa opäť prepla do "normálneho" módu. "Keď všetko pôjde ako má, na tejto olympiáde sa postavím aj na štart pretekov v snoubordingu. Zajtra mám voľno, ale možno si dám niekoľko tréningových jázd. Vlastne už teraz by som mala ísť trénovať, takže by ste ma mohli prepustiť," rozlúčila sa s novinármi Ledecká. Odmenou jej bol potlesk na otvorenej scéne a následne nielen žiadosti o individuálne rozhovory, ale aj o podpisy a "selfie" s dobrovoľníkmi či zástupcami médií. Splnila takmer všetky. Takú tlačovku na kórejskej zimnej olympiáde nezažil ani Marcel Hirscher.


Tagy: Ester Ledecká

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
ACS Dukla, SITA/AP Photo/Christophe Ena

DISKUSIA