Neskutočná biatlonová dráma: O zlate v pretekoch s hromadným štartom rozhodla až cieľová foto!

Martin Fourcade a Simon Schempp v dramatickom finišiMartin Fourcade a Simon Schempp v dramatickom finiši Zdroj: SITA/AP - Gregorio Borgia

PJONGČANG - Francúzsky biatlonista Martin Fourcade získal zlatú medailu v nedeľňajších pretekoch na 15 km s hromadným štartom na zimných olympijských hrách 2018 v kórejskom Pjongčangu. Líder Svetového pohára v areáli Alpensia tesne zdolal Nemca Simona Schemppa, o víťazovi musela rozhodnúť cieľová fotografia. Bronz si vybojoval Nór Emil Hegle Svendsen, ktorý zaostal o 11,2 sekundy. Slovensko nemalo zastúpenie, Matej Kazár bol prvý náhradník.

"Je to neuveriteľné, neviem nájsť žiadne slová. Stále čakám na potvrdenie, že som napokon nevyhral. V pretekoch s hromadným štartom som skončil druhý vo Vancouveri 2010, pred štyrmi rokmi v Soči som prehral so Svendsenom o menej ako tri centimetre. Mal som to v hlave počas celého posledného kola. Keď som preťal cieľovú čiaru, mal som pocit, že sa to stalo znova. Momentálne sa cítim ako vo sne, je to veľmi odlišné v porovnaní so zlatom zo stíhačky. Získal som štvrté zlato z olympiády, takže nemôžem byť šťastnejší. Znamená to pre mňa veľa, pretože teraz som najúspešnejší francúzsky zimný olympionik. Som veľký fanúšik športu a vyrastal som sledovaním olympijských hier v televízii. Byť v pozícii najlepšieho francúzskeho športovca z olympiády nie je niečo, za čo som bojoval, ale som na to hrdý," cituje M. Fourcada olympijský informačný systém.

Martin Fourcade Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP - Gregorio Borgia

"Som so sebou veľmi spokojný. Na tejto olympiáde som čakal dlho, ale napokon som získal medailu v posledných individuálnych pretekoch. Dráhu v závere som si vybral neskoro, pretože som vedel, že ak ma Martin uvidí ísť doprava alebo doľava, zmení smer. Potom som potreboval väčšiu rýchlosť, aj som ju mal, ale cieľová čiara prišla možno o päť metrov skôr. Čakanie na výsledok nebolo také hrozné, bolo jasné, že budem mať medailu. Musím sa tešiť z každého cenného kovu, v štartovom poli je mnoho silných športovcov," uviedol Schempp.

"Boli to pre mňa naozaj ťažké olympijské hry. Neuspel som v pretekoch, v ktorých som chcel, ale aspoň som získal medailu. Bol to poriadny nervák. Necítil som sa nejak extra dobre, ale keď som prišiel na poslednú streleckú položku, dal som do toho všetko. V poslednom kole som zmenil nastavenie, snažil som sa ísť útočne a vyplatilo sa. Dvaja Nemci Lesser a Doll, ktorí skončili za mnou, boli veľmi silní, takže som veľmi šťastný," dodal Svendsen.

Na úvodnú streľbu v ľahu prišli všetci pokope, po nej sa nachádzal na prvom mieste domáci reprezentant Timofej Lapšin s náskokom takmer štyroch sekúnd pred Slovincom Jakovom Fakom. Medzi prvou a druhou streľbou sa vystriedalo na čele viacero pretekárov; zozadu sa postupne predieral Fourcade, ktorý mal na úvod jeden chybný výstrel. Druhú streleckú položku v ľahu najlepšie zvládol Nemec Benedikt Doll, za ním tesne šiel jeho krajan Lesser, Fourcade bol ôsmy, ale po prvej streľbe v stoji už bol vo vedení. Spolu s ním šli Schempp a Lesser. Ani jeden z vedúcej trojice na záverečnej stojke neexceloval, Fourcade so Schemppom museli absolvovať jedno trestné kolo, Lesser dve. V boji o zlato si to v strhujúcom závere rozdali Fourcade so Schemppom, o držiteľovi zlatej medaily rozhodla cieľová fotografia. V súboji o bronz uspel Svendsen pred Lesserom.

Martin Fourcade a Simon Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP - Gregorio Borgia

Preteky mužov na 15 km s hromadným štartom: 1. Martin Fourcade (Fr.) 35:47,3 min (2), 2. Simon Schempp (Nem.) rovnaký čas (1), 3. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +11,2 s (2), 4. Erik Lesser +11,6 (2), 5. Benedikt Doll (obaja Nem.) +18,8 (1), 6. Julian Eberhard (Rak.) +30,7 (3), 7. Erlend Bjöntegaard +32,1 (2), 8. Tarjei Bö (obaja Nór.) +34,6 (3)

Viac o téme: Martin Fourcade Matej Kazár Johannes Thingnes Bo