Katastrofálna slovenská štafeta ani nedošla do cieľa: Takto reagovala Kuzminová

Anastasia KuzminováAnastasia Kuzminová Zdroj: TASR - Martin Baumann

PJONGČANG - Slovenskí biatlonisti Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Matej Kazár a Martin Otčenáš nedokončili utorňajšie preteky štvorčlenných miešaných štafiet na 2x6 km a 2x7,5 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Muži sa napokon ani nedostali do akcie.

Fialková na prvej položke trafila iba jednu ranu z ôsmich vrátane troch dobíjaní, musela na štyri trestné okruhy, po stoji pribudol ešte jeden a Kuzminovej úsek napokon bol pre tím SR už posledný. Slovákov stiahli z trate po predstihnutí o jedno kolo.

Svoj pohľad na utorkové dianie na biatlonovom štadióne ponúkla aj trojnásobná medailistka z Pjongčangu Anastasia Kuzminová: "Je mi ľúto situácie, ktorá dnes nastala. Všetci sme dúfali, že v miešanej štafete máme šancu uspieť. Neviem, čo sa stalo Paule, určite to bude potrebné zanalyzovať. Ja som odštartovala v normálnom tempe. Nevedela som, ako to dopadne, aj keď som videla, že už nemáme veľkú nádej. Pri streľbe som sa nedokázala sústrediť a pracovať ako obvykle. Nebola som vo svojom komfortnom režime, vykoľajilo ma to, čo sa udialo na prvom úseku. Cítila som spolupatričnosť s Paulínou, ani ja som nepodala optimálny výkon. Pred nami je ešte jedna štafetová súťaž, dnešný nevydarený mix musíme rozdýchať a nerobiť z toho tragédiu. Uvedomujem si, že sa nám to prihodilo na ZOH, ale taký je život i šport. Občas sa to stáva, musíme sa z toho poučiť."

Šéftrénerka Sloveniek Anna Murínová uviedla: "Neviem vyhodnotiť, čo sa stalo, ešte som nebola s Paulínou. Verím, že to neboli jej chyby, a stalo sa len čosi mechanické. Jej výstrely sa končili priveľmi vpravo, možno si pred štartom pretekov ´ťukla´ dioptér. Niečo podobné sa už stalo Ivke Fialkovej na Svetovom pohári. Je to zlé, ale máme ešte ženskú štafetu a treba sa dať dokopy. Takýto čierny scenár sme si však po pekných výsledkoch vôbec nepredstavovali."

Nemci pri záverečnej tretej odovzdávke viedli o sľubných 32,6 s pred Talianmi. Nasledovali Francúzi (tiež +32,6), Nóri (+33,1) a už odpojenejší Bielorusi (+47,7). Finišmenmi spomenutých piatich kvartet boli víťaz šprintu Peiffer, Windisch, hrdina stíhačky a mass-štartu M. Fourcade, Svendsen a Vladimir Čepelin.

Peiffer v ľahu dvakrát dobíjal, viedol pred Fourcadom už iba o 6,6 s a Francúz sa pred neho dostal, kým nastala rozhodujúca ôsma položka. Taliani a Nóri o približne 16 sekúnd mimo v tej chvíli vyzerali "iba" na duel o bronz, piati Bielorusi boli zhruba 25 sekúnd za nimi. Zlato pre Francúzsko určila posledná streľba: Fourcade bol bezchybný a náhle viedol o 34,3 s pred tiež osamoteným Svendsenom. V hre o bronz boli Windisch a Peiffer, ktorý musel do trestného kola. Nemcovu športovú tragédiu zavŕšil nezdar v priamom súboji o tretie miesto.

Preteky miešaných štafiet na 2x6 km a 2x7,5 km: 1. Francúzsko (Marie Dorinová-Habertová, Anais Bescondová, Simon Desthieux, Martin Fourcade) 1:08:34,3 h (0+4), 2. Nórsko (Marte Olsbuová, Tiril Eckhoffová, Johannes Thingnes Bö, Emil Hegle Svendsen) +20,9 s (1+11), 3. Taliansko (Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Lukas Hofer, Dominik Windisch) +26,9 (0+7), 4. Nemecko (Vanessa Hinzová, Laura Dahlmeierová, Erik Lesser, Arnd Peiffer) +27,2 (1+7), 5. Bielorusko (Nadežda Skardinová, Daria Domračevová, Sergej Bočarnikov, Vladimir Čepelin) +55,5 (0+3), 6. Fínsko (Laura Toivanenová, Kaisa Mäkäräinenová, Tero Seppälä, Olli Hiidensalo) +1:03,9 min (0+3), 7. Ukrajina (Irina Varvynecová, Julia Džimová, Dmitro Pidručnij, Arťom Prima) +1:12,1 (0+5), 8. Česko (Veronika Vítková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Michal Krčmář) +1:39,3 (0+8),... 20. Slovensko (Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Matej Kazár, Martin Otčenáš) - na druhom úseku stiahnuté z trate po predstihnutí o jedno kolo pri priebežnej streleckej bilancii 5+10 (P. Fialková 5+6, Kuzminová 0+4)

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: Anastasia Kuzminová Matej Kazár Paulína Fialková Martin Otčenáš
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Baumann
  • Zdroj: športky, SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy