Vlhová nezvládla 100-kilometrovú rýchlosť! Zlato v zjazde pre Talianku Goggiovú

Petra Vlhová na trati zjazdu žien v stredisku Čongson
Petra Vlhová na trati zjazdu žien v stredisku Čongson

PJONGČANG - Olympijskou šampiónkou v zjazde sa stala Talianka Sofia Goggiová, striebro si vybojovala Nórka Ragnhild Mowinckelová so stratou len 0,09 sekundy, bronz patril Američanke Lindsey Vonnovej, ktorá za víťazkou zaostala o 0,47 s. Zo slovenských zjazdárok skončila Barbara Kantorová (+6,77) na 29. mieste, Petra Vlhová preteky nedokončila.

Pod 1:40 min zašla trať ako prvá Weiratherová a s napätím sa čakalo, ako si s nástrahami v alpskom centre Čongson poradí líderka Svetového pohára v zjazde Goggiová. Aj keď začala pomalšie, ku koncu sa v technických častiach trate zrýchľovala a o 0,63 sekundy Weiratherovú predstihla. Za jednu z najväčších favoritiek spolu s Goggiovou sa považovala olympijská šampiónka z Vancouveru Vonnová. Už jej vyhlásenia pred štartom napovedali, že nič iné ako zlato si nepripúšťa. Vonnová začala na prvom medzičase v 'zelenom' čísle, no postupne strácala a v polovici trate bolo zrejmé, že ťažko Goggiovú ohrozí. Aj keď aj Američanka taktiež stlačila výsledný čas pod 1:40, na Goggiovú jej chýbalo 0,47 s. Smolu mala Rakúšanka Venierová, síce rýchla na medzičasoch, no s pádom a predčasným koncom, zjazd nedokončili ani Švajčiarka Gutová, Fluryová, Talianky Fanchiniová, Brignoneová, Delagová a ďalšie, dovedna osem. Preniknúť na stupne sa márne usilovala Američanka McKennisová, v hornej časti zo všetkých najrýchlejšia, v cieli v konečnom poradí piata. Až Nórka Mowinckelová, strieborná z obrovského slalomu, poprehadzovala medailový stupeň. Na medzičasoch neustále tesne atakovala Goggiovú a v cieli ju od nej delilo len 0,09 sekundy. Sama tomu nechcela veriť a aj jej gestá, keď sa s veľkým údivom chytala za hlavu, nasvedčovali, že striebro vôbec nečakala. S úľavou si mohla vydýchnuť aj Goggiová, historicky prvá olympijská šampiónka z Talianska v zjazde.


O solídnejšie umiestenie sa pokúšala medzi 39 štartujúcimi aj dvojica slovenských zjazdárok, Petra Vlhová s číslom 31 a Barbara Kantorová s 37. Vlhová po výbornom štarte napokon 100-kilometrovú rýchlosť nezvládla a zjazd nedokončila. "Bola som tam trošku neskoro, potom nasledoval skok a už som nestihla zareagovať, pretože som bola úplne ináč vytočená. Nemala som smer na bránku a potom sa to už nedalo zachrániť," povedala Vlhová v cieľových priestoroch. Kantorovej sily stačili na 29. priečku: "Na tréningové pomery, ako sa venujeme zjazdu, môžem to zhodnotiť len kladne. Škrtli nám kombinačný tréning zjazdu a už vo štvrtok je kombinácia, tak som si nechcela dať deň pauzu pred pretekmi. Zo skúseností viem, že mám potom lepší pocit a viac si verím. Preto som absolvovala aj súťažný zjazd."

Pre Goggiovú je to prvá medaila spod piatich kruhov na premiérovej olympiáde, na ostatných MS získala bronz v obrovskom slalome. "Stále si to veľmi neuvedomujem. Myslím si, že mi to dôjde až pri preberaní medaily. Som na seba veľmi pyšná. Dnes sa mi darilo dobre sa sústrediť, hýbala som sa ako samuraj. Zvyčajne som poriadne chaotická, no dnes som od prebudenia dbala na každučký detail. Verila som si a vyšlo to," povedala nová olympijská šampiónka pre Olympijský informačný servis.
 

Ženy - zjazd: 1. Sofia Goggiová (Tal.) 1:39,22 min, 2. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,09 s, 3. Lindsey Vonnová (USA) +0,47, 4. Tina Weiratherová (Licht.) +0,63, 5. Alice McKennisová (USA) +1,02, 6. Corinne Suterová (Švaj.) +1,07, 7. Breezy Johnsonová (USA) +1,12, 8. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,33, ... 29. Barbara Kantorová (SR) +6,77, Petra Vlhová (SR) - nedokončila

 


Tagy: Petra Vlhová Barbora Kantorová Sofia Goggiová

Zdroj:
športky, SITA, TASR
Foto:
TASR/AP

DISKUSIA